• sözlük nickleri kaybolan üyeler

  1.
  server güncellenirken bazı yazarların nick'leri kayboldu bu üyeler alpen@uludagsozluk.com.tr adresine mail atsınlar veya iletişim kısmından yazsınlar lütfen..

  düzeltmek için uğraşıyoruz. bugün içinde normal kullanıma devam edilecektir diye tahmin ediyorum.

  edit: sorun düzelmiştir.
  24 -72 ... zall
 • silikon vadisi kafasıyla 90 yıllık meseleler

  1.
  bir kitap adı. güzel konulardan bahsedeceği kesin.
  30 -12 ... zall
 • gerçek zamanlı işletim sistemi

  1.
  işletim sisteminin kesinlikle belli zaman aralıklarında işlem yapmasını garanti etmek adına oluşturulmuş işletim sistemi türüdür. masaüstü bilgisayarlarda bilgisayarın kilitlenmesi maddi bir hasara sebep olmayabilir ama savaş uçakları, çamaşır makinaları gibi kilitlenmenin veya gecikmenin maddi hasara sebep olacağı ortamlarda kullanılır.
  21 -1 ... zall
 • uludağ sözlük ten obama ya iş teklifi

  1.
  uludağ sözlük'ün obama'ya yaptığı iş teklifidir.

  Yeni Emekli Olmuş Amerikan Başkanı Aranıyor

  Şirketimizin istanbul ofisinde, "içerik ve Moderasyon Ekip Başkanı" pozisyonunda istihdam edilmek üzere yeni emekli olmuş Amerikan Başkanı aramaktayız.

  uludağ sözlük, büyümekte olan Türkiye'de yerleşik bir sosyal medya sitesidir. Şirketimiz yazılım ve içerik ağırlıklı olarak faaliyet gösteren içinde uludağ sözlük, inci sözlük, incicaps, haberself gibi pek çok markayı barındıran ve Türkiye'nin önde gelen internet şirketlerinden biridir.

  Gereksinimler
  > En az 8 yıllık deneyim Amerikan başkanlığı deneyimi olan,
  > Terör örgütleri ile bir ülke arasındaki farkı ayırt edebilecek, yeri geldiğinde doğru seçimi yapabilen,
  > Mümkünse görev yaptığı 8 yıl boyunca 1 milyondan fazla kişiyi evsiz bırakmamış,
  > Görev süresi boyunca 250 binden fazla kişinin ölümüne sebep olmamış,
  > Türkiye'ye gelmeye yüzü olan. Beslediği büyüttüğü terör örgütleri tarafından bomba patlatılmasından korkmayacak,> Türkiye'de sokağa çıktığında adam yerine konabileceğine inanan,
  > Görev süresinin son 1 yılını yatarak, röportaj yaparak geçirmemiş olan,
  > Helikopterlerler silah gönderdiği halde terör örgütlerine silah vermiyoruz diye yalan söylemeyen. yalancı olmayan,
  > Karşısında 80 milyon kişiyi enayi yerine koymayacak kadar saymayı bilen,
  > Daha önce terör örgütü kurma tecrübesi ile şirketimize yeni markalar oluşturma sürecinde katkı sağlayacak
  > Dünyanın en önemli makamlarından birinde otururken dolduramadığı koltuğu şirketimizde çalışırken doldurabilecek

  Görev Tanımı
  > Müşterilerimizin gözünü boyuycak, onlara yalan söyleyip oyalayacak
  > Sitelerimize saldıran hackerlere yardımda bulunacak, yardım etmiyorum diye yalan söylüycek

  Adayda Olması Gereken Nitelikler
  > Tam gün çalışmaya uygun
  > Yalan söylememe
  > Ahlak
  > ikiyüzlülük yapmama
  > Sayı saymayı bilme
  > Düzenli aile yaşantısı olan,

  Neden Uludağ Sözlük
  > Günlük milyonlarca türk ziyaretçi ve sosyal medya takipçisi ile dokunamadığınız insanlara ulaşıp özür dileme şansı,
  > Başkanlık boyunca zaten yaptığı şeyleri şirketimizde çalışırken de yapacağı için zorluk çekmeyeceğinden eminiz,

  uludağ sözlük ten obama ya iş teklifi
  122 -90 ... zall
 • tirrexit

  ?.
  Türkiye'nin ab'den vaxgeçişinin ifadesi olabilir.
  #TIRREXIT
  28 -48 ... zall
 • uludağ sözlük ios uygulaması hataları

  1.
  uludağ sözlük ios uygulamasının hataları olacaktır elbet. şimdiden başlığı açalım. 5 yıldız markete. hatalar buraya.
  44 -18 ... zall
 • uludağ sözlük android uygulaması hataları

  1.
  hataları olacaktır elbet. şimdiden başlığı açalım. 5 yıldız markete. hatalar buraya.
  45 -20 ... zall
 • uludağ sözlük yeni android ve ios uygulamaları

  1.
  5 aydır uğraşıyoruz. 2 haftaya gelecek olan uygulamalardır. bomba gibi olacak bekleyin.
  ben sizden 5 yıldız vermenizi istemiyorum. ben size 5 yıldız vermenizi emrediyorum. şaka şaka. siz en iyisini bilirsiniz. ama 5 yıldız olmazsa emeğe yazık olur cidden. çünkü gerçekten güzel oldu bu sefer.

  yazılım ekibinin daha motive olup daha iyi uygulamalar geliştirmesi için önemli bir durum 5 yıldız vermek. eğer uygulamayı uzun süredir bekliyorsanız, uygulamanın daha iyi olması için elimizden ne gelebilir ki diyorsanız 5 yıldız verdiğinizde siz de inanın yazılım ekibi gibi uygulamaya katkıda bulunmuş olacaksınız.

  yayına girecek hali, ilk versiyon olacağı için kafamızda düşündüğümüz bazı özellikler olmayacak ilk versiyonda. ama 2-3 aya kadar kafamızdaki bütün özellikleri eklemiş olacaz. motivasyonumuzun yerine olması için 5 yıldız çok önemli.

  5 yıldızlar markete. hatalar buraya: (şimdiden hazırlayalım)
  (bkz: uludağ sözlük android uygulaması hataları)
  (bkz: uludağ sözlük ios uygulaması hataları)
  73 -89 ... zall
 • reklamlardaki köy okulu fetişizmi

  1.
  güzel bir durum aslında. marka için "biz de bazı şeylerin farkındayız, kimin için çalıştığımızı biliyoruz, haddimizi biliyoruz" mesajı vermenin güzel, kolay ve hızlı bir yöntemi.

  tamam sorun yapmıyorum bu durumu. hemen hemen her markanın köy okulu ve köy okulundaki öğretmenli reklamı vardır.

  ama şimdi akbank reklamını izlerken dikkatimi çekti. beni bilen bilir sabancı ailesini hiç sevmem bu ülkeye zerre faydaları olmadığını bildiğim için extra bir nefretim vardır kendilerine. reklama bu sebeple mi kıl oldum bilmiyorum ama akbank reklamını izlerden farkettim. "köy okulu boyarken bulursunuz" falan diyor. yahu sana mı kalmış köy okulu. sen bankasın. senin en yakın şuben o köy okuluna kaç saat uzaklıkta biliyor musun. o köy okuluna hizmet mi götürme peşindesin? öğrencilere burs mu veriyon? nedir senin derdin kardeşin?

  bu bi tür hipnoz mu? insanlara yükzek faizle kredi veriyorsun, bankacılık faaliyetleri sana da çok kirli geldiği için mi işi başka yöne çekip masumlaştırmaya çalışıyorsun anlamadım. bankaysan pis iş yaptığını düşünüyorsan yanlış düşünüyorsun. bence bankacılık pis falan değil. e daha ne diye masumlaştırmaya çalışıyorsun ki yaptığın işi? ne diye masum unsurlar katmaya çalışıyorsun?

  https://video.uludagsozluk.com/v/reklamlardaki-köy-okulu-fetişizmi-143930/  ay neymiş çalışanları okula gidip duvar boyuyormuş. yahu senin bunu anlatmak için yaptığın reklam masrafı ile 100 tane okul sıfırdan yapılır yahu. attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmiyor. ama sabancı ailesi naparsın. ülkeye hiç bir faydası olmama kuralları var bu ailedekilerin.

  aygaz'ın şener şen'li reklamı vardı gene. turkcell'in köy okulu reklamları hiç bitmez. hadi turkcell çekiyor çekmiyor kısmından yakalıyor diye kabuk edilebilir.

  markalardaki köy okulu fetişizmi reklamcıların ezber kalıpları gibi bişey. mesela yemeğe acı vermek istiyorsan biber, ekşi vermek istiyorsan limon katarsın gibi. reklama masumluk vermek istiyorsan çek bi "köy okulu" veya "köy okulu öğretmeni". alta piyano. bisiklet süren çocuk, koşan köpek falan.

  bunla işi iyice atılan reklam ajansına çevirdiler: https://youtu.be/Lwg_K8fUMxY?t=9m6s
  75 -12 ... zall
 • born to be emperor

  1.
  breakind bad dizisinin felsefesidir. walter reyiz imparator olmak için doğmuştur. ve olacaktır.

  better call saul'da bi sahnede bu lafa atıf vardır.
  18 ... zall
 • ad soyad gözüksün mü

  1.
  ayarlar kısmındaki yeni soru. güzel bir soru olacak gibi duruyor.

  isteyen o kısımdan butona basıp ad soyadını gösterebiliyor. çok tercih edileceğini sanmıyorum. ama ben şahsen yaptım. kimsenin yapma gibi bir zorunluluğu yok asla. sadece isteyen olursa öyle bir tercih olması açısından konuldu.
  54 -201 ... zall
 • turkcell 4 5g

  1.
  turkcell'in 4.5g için download hızı saniyede 375mb imiş. reklamlarında öyle diyor. başka bir reklamında ise 4.5g için sunduğu internet paketleri arasında 1gb'lik paket de var. yani aylık 1000mblık paket. 375mb hızla 1000mb'lık paket 3 saniyede bitiyor.

  turkcell bizle dalga mı geçiyor acaba. ne versek parasını ödeyip razı oluyorlar diye artık dalga geçmeye başladı galiba. yüzde bilmem kaçı ruslara ait olan bu şirket de rusya politikasına mı hizmet etmeye başladı yoksa.

  4.5g denince biz püfür püfür sonsuz hızla, sınırsız internete girebileceğimiz AKK'sız terabayt (TB) boyutunda paketler 1gb'lık paketle sırıtarak karşımıza çıktı gene turkcell. tam o sırıtırken suratının ortasına indireceksin yumruğu.züğürt ağa filminin efsane repliği ile "üçün üçünü beklerken aldık mı üçün birini."

  gene devlet lisansı ile korunan şımarık şirketlerin şımarıklığının ve vatandaşla dalga. "başında bakanlığın yumruğu olmayınca haram süt emmişlikleri ortaya çıktı" bu şirketlerin. (dönüş filminin efsane repliklerinden biri.*)

  3 saniye süren internet paketi nedir ya? bu aynen bugatti veyron'a benziyor. bugatti veyron da saatte 350km hızla gidebiliyor. ama deposunun tamamı 13 dakikada bitiyor. o duruma benziyor. yani bu paketlerle turkcell 4.5g ancak bugatti veyron'u olanlara mantıklı geliyor.

  edit: birileri kaliteli demiş. yahu ne kalitesi. 3 saniyelik internetten kalite mi beklenir. alsın kalitesini başına çalsın. bu resman geri zekalı yerine koymadır. insanın zekasına hakarettir.

  edit: 3 saniye değil 21 saniye
  59 -6 ... zall
 • elden geldiği kadar

  1.
  güzel bir felsefe. teknolojik aletlere yazılım geliştirirken farkında olmadan kullandığımız kavram bu aslında. mesela bir bitcoin madencisi yeni bir block bulduğu zaman, bu block'u bulduğunu etrafındakilere elden geldiği kadar yayar. çok da öyle kasmaz sorun etmez.

  robot yazılımı geliştirirken de hep bunun üzerine kurulu olacak aslında. herşeyi %100 yapması gerekmiyor. elden geldiği kadar.
  17 -2 ... zall
 • videolu entry

  1.
  tam adının ne olacağı belli değil. ama belki video'lu entry olur.
  önce mute modunda, üstüne gelince sesi çıkan bir entry modu mesela. izlemek istemeyen için resimden veya gif'ten farksız. izlemek isteyen ise tıklayıp sesli izliycek. sözlüğü rahatsız edecek bir durumu yok.

  güzel olabilir mi?

  evet olabilir.

  henüz bununla alakalı bir çalışma yok. fikir aşamasında. yazarların tepkilerine göre karar verilecek.
  49 -158 ... zall
 • video lu entry

  1.
  (bkz: videolu entry)
  13 -26 ... zall
 • coca cola ve diyabet i aynı cümlede kullanmak

  1.
  coca cola marka yöneticilerinin sizi takip etmesine sebep olur.

  yapın bu şakayı arada. internette yazı yazdığınız yerlerde coca cola ve diyabet kelimesinden bahsedin. coca cola yöneticilerini sinir edin.

  tamamen şek*r'den oluşan bir içeceğin, şek*rsiz ve aynı tada sahip uludağ soda gibi bir zararsız alternatifi varken. sırf %100 halka açık bir şirketin bilinmeyen sahipleri para kazanacaklar diye sulandırılmış şek*r içip vücudumuzu zorlamanın ne gereği var. sırf birileri devasa para kazanacak diye insanların sağlığıyla oynamak bana uyuşturucu üreticilerini hatırlatıyor.

  coca cola neymiş "mutluluk" whuuu süper. yarın bir gün eroin üreten bir üretici asıl mutluluk burada diye reklam yaparsa ne diycez. haksız değil adam. ikisi de sağlığa zararlı. şeker de bağımlılık yapıyor. birinin zararı onlarca yılda ortaya çıkıyor diye yasal olması kabul edilebilir mi? bu aynen şuna benziyor. bir kiralık katil hedefteki kişiyi tek kurşunla vurunca hapse giriyor, ama 1 yıl boyunca ufak ufak zehir vererek öldürünce polis katili bulamıyor işin içinden sıyrılıyor. yahu ben söylüyorum size suçlunun kim olduğunu.

  şeker yazarken bilere şek*r diye yazıyorum. zira yakın gelecekte şek*rden bahsederken o şekilde bahsedeceğiz. eroin muamelesi yapacağız şek*re.

  hele ülker'e ne demeli? ilkokul kantinlerinde şek*rden yapılmış ürünler satarak gençlerimizi küçükten itibaren şek*re alıştırmak nedir yahu? nasıl izin verilir buna?

  bu arada ülker'in sloganı neydi?
  47 -6 ... zall
 • zall trollerden para kazanıyor teorisi

  1.
  "zall en çok trollerden para kazanıyor, o sebeple trolleri koruyor kolluyor, hatta troll hesapları moderasyona ait, zall onlara para ödüyor, hatta zall'ın kendine ait" diye sürüp giden değişik varyasyonları ve inanış biçimleri olan teoridir.

  yıllardır seslendiriliyor ama hiç cevap vermedim sanki gerçekmiş gibi oturdu. bir türlü de kalkmıyor.

  zall tabi ki reklamlardan kazanıyor. yazarlar hiç reklam görüyor mu? şu ekranda kaç tane reklam var? sıfır. uludağ sözlük'te üye girişi yapmış bir yazar asla reklam görmez. daha önce bahsetmiştim sözlüğe günlük giden insan sayısı 800bin. yazar sayısı 15bin. yani yazarlar sözlüğün %5'i bile değiller. yani okurlar çoğunlukta. dolayısıyla yazarlara reklam göstermenin sinir bozmaktan başka bir manası yok. bu bilgiyi de alalım. demek ki zall yazarlara gösterilen reklamdan para kazanmıyor.

  nerden para kazanılıyor ben anlatayım. google'dan gelen ziyaretçilerden kazanılıyor. peki google'dan gelen ziyaretçi neden geliyor? aradığı bir konuda bilgi sahibi olmak için sözlüğe geliyor. aagenaes sendromu nedir, x filminin yönetmeni kimdir, survivor'a kimler katılıyor gibi kendi dünyasında merak ettiği soruların cevabını bulmak için google'da aratıp geliyor. yani okurlar tamamen bilgi içerikli entry'ler için geliyorlar. demek ki sözlüğe parayı bilgi içerikli entry'ler kazandırıyor. e o zaman zall için de bilgi içerikli entry giren adam değerlidir.

  troll bu hikayenin neresinde? hiç bi yerinde. troll para kazandırmıyor. çünkü troller yazarlarla alakalı bir durum. ve yazarlar zaten reklam görmüyor. trollerin açtığı başlıklar bilgi içermediği için hiç bi şekilde zall'a yaramıyor. dolayısıyla zall'ın trolleri korumasına gerek yok.

  bu teoriyi ortaya atanların mantığı ile konuşursak trollerin zall'a beş kuruşu bi faydası yok. bilgi içeren entry girilmesi ise önemli.

  o zaman troller faydasızsa neden silinmiyor?
  neden silinmediklerini kuantum fiziği ile anlatayım. kuantum fiziğine göre ışığı oluşturan fotonların normalde dalga halinde yayıldıkları görülmüştür. ancak aynı fotonların gözlemlendiklerinde ise tanecik olarak yayıldıkları tespit edilmiştir. troller de bunun gibi. troll dediğin adamları tek tek entry entry incelediğin zaman senden benden daha çok kuralları biliyorlar ve uyuyorlar. tek tek entry incelendiği zaman troll denilen adamların hata yapmadığı görülüyor. hatta troll denen adamdan şikayet eden adamın entry'leri incelediğin zaman ise bir format faciası ile karşı karşıya olduğunu görüyorsun. troll uzun uzun bütün kurallara uygun entry yazarken, troll'ü şikayet eden adamın sadece sözlükiçi konularda, imla kuralından habersiz iki kelimelik entry'ler girdiğini görüyorsun.
  troll denen kişi kuralları bu kadar iyi bilirken ve hata yazmazken de bişey yapmıyorsun tabi ki. e hata yapan trolleri de zaten moderasyon uzaklaştırıyor.

  sözlük para kazanıyor da napıyor?
  sözlüğün gelişmesi ve ayakta durması için kasıyoruz. yazılım olarak geliştirmek için daha hızlı ve sürekli ayakta durur hale getirmek için, telefon uygulamaları yapmak için kasıyoruz. 100 milyar dolar değerindeki, dünyanın her tarafında devasa datacenter'ları olan rakiplere karşı 10 yıldır onurlu ve gururlu şekilde ayakta duruyoruz ve büyüyoruz. gerçek kapitalizmle mücadele eden devrimciler varsa biziz ulan. hepimiz. varsın kapitalizmin uşaklarının yüksek gökdelenlerde, bol yönetim kurulu üyeli, ıslak imzalı çek kokan odalarında bol yağlı suratlarla verilmiş kararları ile kurdukları iki iett otobüs durağı arasından daha büyük datacenter'larında dünyanın verilerini kaydetecek kadar paraları olsun. amerikan borsalarına işlem gören kağıtlarımız, bir telefonla üçüncü dünya ülkeleri başkanlarından randevu alacak kadar ağırlığımız yok ama batmadık ulan batmadık. daha onlarca yılda karşılarında dim dik duracağız 1px'lik gücümüz de kalsa da. son diskimiz yanana kadar, son yazar formata aykırı entry'sini girene kadar direneceğiz o yağlı suratlara karşı.
  213 -42 ... zall
 • entry sayısı bölü özel mesaj sayısı

  1.
  bazı kadim kitaplarda bahsedilen yazarlar için önemli olduğu iddia edilen bir rakamdır.

  çok az sayıda da olsa bazı yazarlar bu sebepten çaylak oldu.
  sırf entry sayım artsın diye sürekli kısa kısa entry'ler girenler de çaylak oldu.
  sadece sözlük içi konularda entry girenlerse silinip gitti.

  sözlükte online olup aylarca entry girmeden, cıp cıp cıp mesajlaşanları sevmediğimizi söyleyeyim. o elindeki sözlük ulan. ha böyle dedik diye kısa kısa ve sadece sözlükiçi konularda entry girenlerse daha kabak gibi ortada kalıyorlar söyleyeyim.

  edit: arkadaşlar merak etmeyin sıkıntı yok. bu soruna şu ana kadar en fazla 5-10 kişi takılmıştır. normal sözlüğü nasıl kullanıyorsanız devam edin. toplamda silik falan hepsi dahil 100 entry girip 10000 öm atmadıysanız sorun yok. kısa kısa ve sözlükiçi entry girme konusu ise ciddi, öyle yapmayın.
  71 -76 ... zall
 • zenginler zenginleşir fakirler fakirleşir

  1.
  dünya'daki genel geçer kuraldır.

  zenginler neyi nasıl yapacaklarını bildikleri için sürekli olarak daha zenginleşirler. fakirler inatlarından, yanlış yolda ısrar etmelerinden dolayı daha da fakirleşirler.

  bunu son 400 yılda doğu toplumu ile batı toplumu arasındaki ekonomik açılmadan görebiliriz. 300-400 yıl önce başlayan ufak bir ekonomik fark bugün devasa farklara dönüşmüştür. adamların ellerinde dünya'nın bütün parasının %97'si olduğu için de hala da daha da zenginleşmeştedirler.

  bu durum sadece para parayı çeker'le açıklanamaz aslında. bu durumda suçlu "fakir"dir. inattır. biz de köylü inadı diye bir kavram var mesela. fakir inadı diye bir kavram var. fakir önüne sunulan soruda ısrarla yanlış cevap butonuna basar. türkiye'nin son 90 yılı böyle geçmiştir. yanlış butonlara basarak.

  zenginler yolunu bulmuşlardır. o yolu tekrar ederler ve para kazanırlar. her denemelerinde ellerinde daha büyük bir çekiç vardır. daha büyük sorunları çözerler. daha fazla sermayeleri olduğu için daha çok kazanırlar.

  zenginler doğru yolu çocuklarına da aşılarlar. çocuklarını en iyi eğitimi verirler. zenginler ölmezler. hanedana dönüşürler. fakir yanlış yolda devam eder. fakirler yanlış fikirleri ile tek başına ölürler. türkiye gibi fakir toplumlar, zenginleşmesi için her önüne gelen soruda doğru cevap butonuna basmalı.

  burda eleştirdiğim kapitalizmin kötü olduğu falan değil. aslında övüyorum. burda suçlu fakir toplumlar. zengin toplumların zengin olmasını tam olarak o.ç. olmarına bağlamıyorum. aksine adamlar dünyada karşılığı olan bir nitelik geliştirdikleri için ve o niteliği ekonomik karşılığa dökebildikleri için zenginler. ve ürettikleri satın alabilecek başka zenginlerin olduğu bir toplumda bulundukları için de daha çok zenginleşiyorlar. bir medeniyet oluşturuyorlar.

  zenginlerdeki paranın tamamı toplanıp herkese dağıtılarak eşitlik sağlanması kadar saçma bişey olamaz. o zaman zenginin zenginleşmesin sebebi olan "nitelik üretme" silahını elinden alırsın. ve toplum zaten gelişemez. bütün büyü kaçar. ve herkes zenginlikte buluşacağına fakirlikte buluşur. "nitelik üretme" herşeydir. para sadece onun için zevkli bir tuzaktır. tıpkı cinsellik gibi. "üremek", "çocuk yapmak" herşeydir, sex ise sırf üreme olsun diye konulmuş bir zevk tuzağıdır. sex zevkli bişey olmasa üreme olmaz, insanlık yok olmanın eşiğine gelir. tıpkı komünizmin insanları fakirlikte birleştirip insanları açık sınırına getirdiği gibi.

  fakir toplumlarsa oldukları yerde nitelik üreteni taşlamakla meşgul. nitelik üretenin ürettiği ürünü alacak para olmadığı için fakir toplumdaki üreten insanlar da batmaya ve fakir kalmaya mahkum.

  bu kural sadece para ile de alakalı değildir. bir işi becerebilen ve yolunu öğrenen her zaman daha ileri gider. diğerleri ise vakit kaybedip becerebilenden zamanla daha çok korkarak yollarına devam ederler. aradaki makas açıldıkça da işler daha zorlaşır beceremeyen için.
  14 -8 ... zall
 • 2 şubat 2016 küçükçekmece kıraathane baskını

  1.
  ilginç bir gelişme.

  "Küçükçekmece Kanarya Mahallesi'nde bir kahvehaneye yüzleri maskeli 2 kişi tarafından ateş açıldı. "
  http://www.cnnturk.com/tu...-kiraathaneye-ates-acildi
  22 -14 ... zall
 • yeni şeyler getiriyorum