• invincible

  44.
  dünyada üretilmiş en güzel bir kaç şarkıdan biri olduğunu düşündüğüm muse şarkısı. kulaklıkla yavaş yavaş hissede hissede dinleyeceksin. kendini bırak gerisini o halleder.
  16 -2 ... zall
 • zenginler zenginleşir fakirler fakirleşir

  1.
  dünya'daki genel geçer kuraldır.

  zenginler neyi nasıl yapacaklarını bildikleri için sürekli olarak daha zenginleşirler. fakirler inatlarından, yanlış yolda ısrar etmelerinden dolayı daha da fakirleşirler.

  bunu son 400 yılda doğu toplumu ile batı toplumu arasındaki ekonomik açılmadan görebiliriz. 300-400 yıl önce başlayan ufak bir ekonomik fark bugün devasa farklara dönüşmüştür. adamların ellerinde dünya'nın bütün parasının %97'si olduğu için de hala da daha da zenginleşmeştedirler.

  bu durum sadece para parayı çeker'le açıklanamaz aslında. bu durumda suçlu "fakir"dir. inattır. biz de köylü inadı diye bir kavram var mesela. fakir inadı diye bir kavram var. fakir önüne sunulan soruda ısrarla yanlış cevap butonuna basar. türkiye'nin son 90 yılı böyle geçmiştir. yanlış butonlara basarak.

  zenginler yolunu bulmuşlardır. o yolu tekrar ederler ve para kazanırlar. her denemelerinde ellerinde daha büyük bir çekiç vardır. daha büyük sorunları çözerler. daha fazla sermayeleri olduğu için daha çok kazanırlar.

  zenginler doğru yolu çocuklarına da aşılarlar. çocuklarını en iyi eğitimi verirler. zenginler ölmezler. hanedana dönüşürler. fakir yanlış yolda devam eder. fakirler yanlış fikirleri ile tek başına ölürler. türkiye gibi fakir toplumlar, zenginleşmesi için her önüne gelen soruda doğru cevap butonuna basmalı.

  burda eleştirdiğim kapitalizmin kötü olduğu falan değil. aslında övüyorum. burda suçlu fakir toplumlar. zengin toplumların zengin olmasını tam olarak o.ç. olmarına bağlamıyorum. aksine adamlar dünyada karşılığı olan bir nitelik geliştirdikleri için ve o niteliği ekonomik karşılığa dökebildikleri için zenginler. ve ürettikleri satın alabilecek başka zenginlerin olduğu bir toplumda bulundukları için de daha çok zenginleşiyorlar. bir medeniyet oluşturuyorlar.

  zenginlerdeki paranın tamamı toplanıp herkese dağıtılarak eşitlik sağlanması kadar saçma bişey olamaz. o zaman zenginin zenginleşmesin sebebi olan "nitelik üretme" silahını elinden alırsın. ve toplum zaten gelişemez. bütün büyü kaçar. ve herkes zenginlikte buluşacağına fakirlikte buluşur. "nitelik üretme" herşeydir. para sadece onun için zevkli bir tuzaktır. tıpkı cinsellik gibi. "üremek", "çocuk yapmak" herşeydir, sex ise sırf üreme olsun diye konulmuş bir zevk tuzağıdır. sex zevkli bişey olmasa üreme olmaz, insanlık yok olmanın eşiğine gelir. tıpkı komünizmin insanları fakirlikte birleştirip insanları açık sınırına getirdiği gibi.

  fakir toplumlarsa oldukları yerde nitelik üreteni taşlamakla meşgul. nitelik üretenin ürettiği ürünü alacak para olmadığı için fakir toplumdaki üreten insanlar da batmaya ve fakir kalmaya mahkum.

  bu kural sadece para ile de alakalı değildir. bir işi becerebilen ve yolunu öğrenen her zaman daha ileri gider. diğerleri ise vakit kaybedip becerebilenden zamanla daha çok korkarak yollarına devam ederler. aradaki makas açıldıkça da işler daha zorlaşır beceremeyen için.
  14 -8 ... zall
 • 6 milyar yıllık evrende akp dönemine denk gelmek

  81.
  evren 6 milyar yıllık olsa da her devirde iyiler ve kötüler vardır. her devrin bir bolu beyi ve bir köroğlu vardır. her devrin bir darth vader'ı bir luke skywalker'ı vardır. sen sabret, azmet, çalış, bildiğin doğruları söylemekten korkma. çünkü korkaklar her devirde kaybeder.
  36 -5 ... zall
 • low man s lyric

  46.
  mp3 player'ların ilk çıktığı ilk zamanlarda 32mb'lık mp3 player'ımdaki tek şarkıydı. loop'a alıp görükle-altıparmak arasında saatlerce, günlerce dinlerdim. aylarca dinledim.
  13 ... zall
 • deneysel bankacılık

  6.
  garanti bankasının mükemmel ötesi reklamları. cengiz bozkurtun oyunculukta limitlerde dolaştığını gösteriyor bizlere. demek ki adam leyla ile mecnun da çok şey katmış diziye. o zamanlar çok farketmemiştim. ama sanki bu reklamı 'cengiz bozkurt'`'tan başkası bu kadar iyi yapamaz gibime geldi.

  kreatif ekibinden, yazarından, yönetmeninden, oyuncusuna herkes mükemmel iş çıkarmış bu reklamda. valla reklamcılıkta kalitenin ve başarının sınırlarını zorluyorlar bu reklam serisiyle.
  11 -1 ... zall
 • deadpool

  99.
  isteyen uludağ sözlük yazarlarının istanbul anadolu yakasında bir sinemada toplu halde izlemeleri için hazırlık yapıyoruz. duyuracağız.

  edit: halledemedik, iptal oldu bu olay.
  37 -10 ... zall
 • türkmenleri ülkemizde istemiyoruz kampanyası

  14.
  türkmen kelimesi lozan'da ismet inönü'den musul'u rahatça almak için lord curzon tarafından uydurulmuş bir kelimedir. lord curzon "musul'dakiler türk değil yahu türkmen dolayısıyla musul'u ve petrollerini bize verebilirsiniz" demiş ve inönü'yü kandırmıştır. şamaroğlanı'na çevirdiği ismet inönü'ye bir de böyle tokat atmıştır. ismet inönü de türk milletine iletmiş o tokadı geciktirmeden.

  dolayısıyla türkmen diye birileri yoktur. onlar türk'tür. adamın konuştuğu dil türkçe, kendini bize bağlı hissediyor adı türkmenmiş yuh yahu.

  "türkmenleri ülkemizde istemiyoruz" derken demek istenilen aslında "türkleri ülkemizde istemiyoruz"dur. hah şöyle. açık açık söyleyin yahu kıvırmayın. 100 yıldır istemiyorsunuz zaten de napalım gidecek başka yerimiz yok.

  gün gelecek devran dönecek ama.
  85 -10 ... zall
 • zall ın cahil bir canlı olduğu gerçeği

  2.
  ittihat ve terakki'ye laf edince cahil olarak yaftalanmak onur verici bişeydir. ittihat terakki'den nefret edecek kadar tarih ve ekonomi kitabı okuma fırsatım oldu. her konuda cahil olabilirim. Ok. Ama o konu cahil olduğum konulardan biri değil. Cehalet mutluluk verir. O konu sinirli olduğum konulardan biri.
  124 -31 ... zall
 • 2 şubat 2016 küçükçekmece kıraathane baskını

  1.
  ilginç bir gelişme.

  "Küçükçekmece Kanarya Mahallesi'nde bir kahvehaneye yüzleri maskeli 2 kişi tarafından ateş açıldı. "
  http://www.cnnturk.com/tu...-kiraathaneye-ates-acildi
  22 -14 ... zall
 • telefon ekranında tr telsim yazdığı yıllar

  1.
  cem uzan reis'in beyaz gömleğine leke bulaşmasın diye helikopterleri ile şehir şehir dolaştığı mitinglerinde, ibrahim tatlıses'i dinlediğimiz yıllardı. daha masumduk. her gece 12'den sonra saatlerce ücretsiz telefonla konuşma sırasında kaybettik masumiyetimizi belki de.
  38 -2 ... zall
 • sivaslı

  38.
  Osmanlı zamanında sivas eyaletinde yaşayanlara verilen ad.
  O zamanlar anadolu'da komşu 5 büyük eyalet var.
  hüdavendigar, istanbul, ankara, kastamonu, sivas eyaletleri.
  işte o eyaletlerden sivasta yaşayanlara sivaslı denirdi. Sonra türkiye cumhuriyeti'nde sivasın küçük bir parçasu sivas ili olarak devam etti.
  kastamonu eyaleti vardı. Ticaret yaparak zengin olmuşlardı. ismet paşa'nın emri ile Kabotaj kanunu ile deniz ticareti yasaklanınca kastamonu da fakirleşti. Zaten kastamonu eyaleti türkiye cumhuriyeti ile bir sürü parçaya bölünmüştü.
  hüdavendigar eyaleti de bölündü. bursa en büyük şehri oldu.
  31 -4 ... zall
 • 3 kişinin 3 yıl hapis cezası almasına sebep olmak

  1.
  insanı vicdan azaplarına ve çelişkilere boğan durum.

  dün başıma geldi. şikayetim üzerine olan bir durumda 3 kişi 3'er yıllık ceza aldı. sabah duruşma vardı, hakim şikayetimin devam edip etmediğini sordu. ben de şikayetim devam ediyor dedim. hakim acımadı. biraz vicdan yaptım ama sonrasında geçti.

  hakim babacan çıktı. ama sanığa değil müştekiye yaptı babacanlığını. sanıklara acımadı.

  sözlük değil. sözlükten kimseye dava açar mıyım yahu. sözlük dışında bi konu. konu hırsızlık.
  47 -33 ... zall
 • gene mi amcalar

  16.
  şöyle söyledim:
  https://www.uludagsozluk.com/ses/181/

  edit: kağıttan okuma demişler ama kağıttan değil ezbere okuyorum.
  36 -34 ... zall
 • https uludagsozluk com

  5.
  https olduğu için kredi kartı bilgilerimizi buraya yazdığımızda cidden bişey olmuyor. hatta bağlantımız daha güvenli hale geliyor.

  5570 7845 8965 1245
  son kullanma: 12/30
  cvc2: 957
  limit bilgisi: 10 milyon USD
  40 -9 ... zall
 • sesli entryde devlet büyüklerine sövmek

  3.
  davaların çoğu devlet büyüklerine sövmek şeklinde gelmiyor. davalar genelde eski çalıştığı şirkete sövmek, az ünlü kişilere sövmek, hocasına sövmek falan gibi kişilerin kendi çevresindeki şeylerden geliyor.

  ayrıca sözlükte yazarların girdiği içeriklerle sözlüğün alakası bulunmamaktadır. asla sözlüğün başı belaya girmez. yazarın başı mı? çok güzel girer tabi ki.
  24 -9 ... zall
 • sesli entry ile zall a küfür etmek

  6.
  serbesttir. zall'a entry veya sesle hakaret ve küfür sözlükte serbesttir. ama bunun dengesini tutturamayıp her girdiği entry'de format dışı sapıtık şeyler girenler ceza alırlar sadece. yoksa zall'a küfretmen hakaret etmen geldi. et geç. bişey olmaz.
  103 -10 ... zall
 • uludağ sözlük bombalansın

  2.
  uludağ sözlük asla bombalanamaz. sen daha bombayamadan başka şehre, başka ülkeye hatta başka kıtaya taşınmış olur server'ı. şu an server istanbul'da levent'te metrocity'de. senin daha uçağının motoru ısınmadan bursa'ya, almanyaya veya başka bir nato ülkesine taşıyabiliriz.

  sana tavsiyem ya bombalayacak uçaklarının motorunu ısıtılmış halde tut ya da levent'te hendek kaz, internet kablolarını falan kes.
  57 -3 ... zall
 • osmanlı ocakları

  120.
  Bu da bir paradokstur.

  Eğer osmanlıyı sevmiyorsan neden osmanlı ismini kullanırsın ki.

  Eğer osmanlıyı seviyorsan neden koskoca bir medeniyetin ismini , ufak mafyavari yapılanmaya koyarak küçültürsün ki. Bu muymuş yani osmanlı, çay içilip kavgaya adam çağrılan yermiymiş yani?

  işte bu da bir paradokstur.
  41 -2 ... zall
 • üniye zeka seviyesini ölçen sınavlarla girilmeli

  10.
  Dünyanın en saçma fikri. Doğuştan gelen özelliklerle seçim yapılması insan haklarına aykırı zaten.

  Ayrıca dünyanın en büyük balonudur.

  Zeka kadar saçma bişey yoktur dünyada. Zeka insanın en büyük düşmanıdır. Çok tehlikelidir. Yüksek miktarda ego verir insana. O ego da insanı yeni şeyler öğrenmekten uzaklaştırır başarısızlığa mahkum eder. Zekayı kontrol altına almak gerekir. Bunun için de zekaya hiç başvurmamak kendini zeki olarak addetmemek gerekir. Bir kişi kendisinin zeki olduğunu düşünüyorsa zekası onun yeni şeyler öğrenmesinin önünde bir ego kalkanı oluşturmuş olur. zekayı silah olarak kullanacağına kendi aleyhinde kullanır. Yani zeka denilen kavramı kendi aleyhinde kullanacak kadar gerizekalıdır. Bu da bir paradokstur.
  32 -7 ... zall
 • ssd

  36.
  Sql işlemlerini uçuran disktir.
  13 -5 ... zall
 • yeni şeyler getiriyorum