• ad soyad gözüksün mü

  1.
  ayarlar kısmındaki yeni soru. güzel bir soru olacak gibi duruyor.

  isteyen o kısımdan butona basıp ad soyadını gösterebiliyor. çok tercih edileceğini sanmıyorum. ama ben şahsen yaptım. kimsenin yapma gibi bir zorunluluğu yok asla. sadece isteyen olursa öyle bir tercih olması açısından konuldu.
  54 -201 ... zall
 • 17 mart 2016 nevruz hanım ın bomba açıklamaları

  3.
  ülkedeki en ciddi açıklamalardır bence. pkk saldırır devlet yetkilileri sadece kınar, en büyük partiler pkk'yı aklamak için kasarlar. obama'yı ciddiye aldık suriye'de hiç bi halt yapmadı, hükümeti ciddiye aldık pkk'yı sadece kınadı, muhalefeti ele aldık pkk'yı aklamaya çalıştı. ülkede ciddiye aldığımız herkes fos çıkmıştır yani. bir de nevruz hanım'ı ciddiye alalım bakalım. belki önemli bişey söyler.
  39 -3 ... zall
 • hitler in sscb ye saldırmasının sebepleri

  103.
  sscb'nin öldürmek için elinde milyonlarca tatar-türk insanı olduğunu bilmemek. veya o kadar insana acımadan kıyacağını tahmin edememek. türkleri dünyada en sevmeyen ırk olan almanlara bile hayret ettirecek derecede türk katledebilen adam olan stalin'in o kadar ucuz tatar-türk harcayabileceğini hesaplayamamak.

  --spoiler--
  22 Haziran 1941’de SSCB topraklarına giren Alman orduları karşısında hazırlıksız yakalanan Stalin, elindeki en büyük kaynak olan insan gücünü eğitimsiz, teçhizatsız ve ilkel silahlarla aceleyle savaş meydanlarına sürüyor. Cephede Türkler’e mermi dağıtmazlardı. Taarruza geçmeden 1-2 saat evvel 10-15 tane mermi verirlerdi.
  --spoiler--
  21 -5 ... zall
 • half life 3

  136.
  half-life 2'yı yıllarca bekleyip çıkınca fiyasko ile karşılaşınca dram yaşamıştım. half life göklerden dünyaya inmiş bir hediyeydi. geldi, geçti. tükettik, bitti. daha fazlasını istemek haddimizi aşmak oluyor olabilir. belki o kadarını hak etmişisizdir.
  19 -15 ... zall
 • uludağ sözlük görsel ekleme sorunu

  7.
  yeni server eklenmesi ile alakalı bir durum. video eklemeye uygun yeni server eklerken oldu.
  16 -8 ... zall
 • turkcell 4 5g

  1.
  turkcell'in 4.5g için download hızı saniyede 375mb imiş. reklamlarında öyle diyor. başka bir reklamında ise 4.5g için sunduğu internet paketleri arasında 1gb'lik paket de var. yani aylık 1000mblık paket. 375mb hızla 1000mb'lık paket 3 saniyede bitiyor.

  turkcell bizle dalga mı geçiyor acaba. ne versek parasını ödeyip razı oluyorlar diye artık dalga geçmeye başladı galiba. yüzde bilmem kaçı ruslara ait olan bu şirket de rusya politikasına mı hizmet etmeye başladı yoksa.

  4.5g denince biz püfür püfür sonsuz hızla, sınırsız internete girebileceğimiz AKK'sız terabayt (TB) boyutunda paketler 1gb'lık paketle sırıtarak karşımıza çıktı gene turkcell. tam o sırıtırken suratının ortasına indireceksin yumruğu.züğürt ağa filminin efsane repliği ile "üçün üçünü beklerken aldık mı üçün birini."

  gene devlet lisansı ile korunan şımarık şirketlerin şımarıklığının ve vatandaşla dalga. "başında bakanlığın yumruğu olmayınca haram süt emmişlikleri ortaya çıktı" bu şirketlerin. (dönüş filminin efsane repliklerinden biri.*)

  3 saniye süren internet paketi nedir ya? bu aynen bugatti veyron'a benziyor. bugatti veyron da saatte 350km hızla gidebiliyor. ama deposunun tamamı 13 dakikada bitiyor. o duruma benziyor. yani bu paketlerle turkcell 4.5g ancak bugatti veyron'u olanlara mantıklı geliyor.

  edit: birileri kaliteli demiş. yahu ne kalitesi. 3 saniyelik internetten kalite mi beklenir. alsın kalitesini başına çalsın. bu resman geri zekalı yerine koymadır. insanın zekasına hakarettir.

  edit: 3 saniye değil 21 saniye
  60 -6 ... zall
 • ekşi sözlük ün artık bitmiş olması

  15.
  bu son olanlar ekşi sözlük'ün bittiğini değil, asıl bitmediğini gösteriyor.

  internet çıkınca televizyon bitecek diye düşünüyorduk hepimiz. internet televizyonu öldürmedi. hala bile survivor en önemli konumuz. facebook, twitter çıkacak sözlükler bitecek deniyordu, inanıyorduk biz de. sözlükler ölmedi hala da gündemde sözlükler. hala etki yaratıyorlar. bu etki yaşlanmış metallica üyelerinin ufak şaklabanlıklar yaparak gündeme gelmeleri gibi değil, nasa gibi sürekli yeni roket, yeni proje ile gündeme gelmesi gibi sürdürülebilir bir durum bence.

  bi de farkettiniz mi artık twitter'ın overrated, sözlüklerin ise underrated olduğunun anlaşıldığı bir dönem yaşıyoruz özellikle bu son seçimlerden başlayan bir süreçten itibaren.
  45 -19 ... zall
 • elden geldiği kadar

  1.
  güzel bir felsefe. teknolojik aletlere yazılım geliştirirken farkında olmadan kullandığımız kavram bu aslında. mesela bir bitcoin madencisi yeni bir block bulduğu zaman, bu block'u bulduğunu etrafındakilere elden geldiği kadar yayar. çok da öyle kasmaz sorun etmez.

  robot yazılımı geliştirirken de hep bunun üzerine kurulu olacak aslında. herşeyi %100 yapması gerekmiyor. elden geldiği kadar.
  17 -2 ... zall
 • kanzuk un entry silmeyi engellemesi

  22.
  tahminim şöyle. aslında entry silmeyi engellemesi gibi bir durum değildir. şimdi bir üye chrome eklentisi yazarak toplu halde entry silmek için bir sistem yapmış. bu eklentiyi çok miktarda kişi çalıştırdığı anda sitede bol miktarda entry silme fonksiyonu çalışmaya başladı. entry silme demek bir sürü başlığı falan filan tekrar ayarlamak demek olduğu için basit bir eylem değil. toplu halde bir eylem olduğu için sözlüğe saldırı gelmiş bir etki yarattı. entry girme esnasındaki başarısızlıkların sebebi de bu toplu entry silmeler ile oluşan veritabanı işlem yoğunluğu. şimdi entry silme işlemini kapatarak sözlüğe gelen o saldırı etkisini etkisiz hale getirmeye çalıştıklarını görür gibiyim.
  33 -9 ... zall
 • video lu entry

  1.
  (bkz: videolu entry)
  13 -26 ... zall
 • videolu entry

  1.
  tam adının ne olacağı belli değil. ama belki video'lu entry olur.
  önce mute modunda, üstüne gelince sesi çıkan bir entry modu mesela. izlemek istemeyen için resimden veya gif'ten farksız. izlemek isteyen ise tıklayıp sesli izliycek. sözlüğü rahatsız edecek bir durumu yok.

  güzel olabilir mi?

  evet olabilir.

  henüz bununla alakalı bir çalışma yok. fikir aşamasında. yazarların tepkilerine göre karar verilecek.
  49 -158 ... zall
 • sesli entry

  162.
  iphone'dan eklenebilme olayını ios uygulaması ile yapmayı düşünüyoruz. o sebeple acele etmiyoruz.

  ayrıca bu sesli entry olayı kullanımayacak falan diyenler vardı. sallamamıştık pek. neden? çünkü teknolojiyi oluşturup geri çekilince insanlar kullanıyor. yeterki hatasız yap. sesli entry olayı hatasız mı? hayır bi sürü hatası var ama en azından eklenip dinlenebiliyor.

  yakında video'lu entry eklenebildiği zaman insanlar nasıl itiraz edecek bilmiyorum. ama yapmamız gerektiği için yapacağız. çünkü yapmamamız için sebebimiz teknolojik bi sebebimiz ve engelimiz yok. uygulama ile sözlük kullanımı bi miktar daha artacak. ve uygulamaların verdiği imkanları sözlüğe eklemek istiyoruz. çok iddialı veya sözlüğün mantığını değiştirecek büyük adımlar yapmak istemiyoruz. ama teknolojik olarak bir adım adıp daha sonra yazarların kullanım kültürüne göre eklenen özelliği şekillendirmek istiyoruz.

  bazı şeylere kendimizi kapamak doğru değil. ama çok beklenti içinde olmak da doğru değil. yapılması gerektiği kadar, sözlüğün genel düzenini bozmadan yapılması en doğrusu.
  18 -21 ... zall
 • 5 mart 2016 çukurova da ufo görülmesi

  2.
  adana adliyesinde duruşması vardır. ama adliyedeki kavga gürültüden kime ufo'yu farketmeyecektir.
  8 -5 ... zall
 • yine yazı bekleriz

  120.
  böyle çok iddialı olmayan bir gruptan nasıl böyle mükemmel bir şarkı çıkmış çok ilginç. loop'a alıp 20 defa dinledikten sonra kesmedi gecenin bu saatinde insana kulaklık aratıyor evin içinde.
  21 -2 ... zall
 • sosyotrend

  269.
  bugün 22:30'da olay tv'de. bu haftanın konusu "passat'a mı bineyim belediye başkanının dramı". bilen bilir vw adlı alman şirketinin markalarına düşmanlığımız devam ediyor. bu belediye başkanı da bu sebeple tam bizim alanımıza giriyor. haddini bildirdik programda. izleyin: http://www.olaytv.com.tr/canli-yayin.html
  10 -2 ... zall
 • coca cola ve diyabet i aynı cümlede kullanmak

  1.
  coca cola marka yöneticilerinin sizi takip etmesine sebep olur.

  yapın bu şakayı arada. internette yazı yazdığınız yerlerde coca cola ve diyabet kelimesinden bahsedin. coca cola yöneticilerini sinir edin.

  tamamen şek*r'den oluşan bir içeceğin, şek*rsiz ve aynı tada sahip uludağ soda gibi bir zararsız alternatifi varken. sırf %100 halka açık bir şirketin bilinmeyen sahipleri para kazanacaklar diye sulandırılmış şek*r içip vücudumuzu zorlamanın ne gereği var. sırf birileri devasa para kazanacak diye insanların sağlığıyla oynamak bana uyuşturucu üreticilerini hatırlatıyor.

  coca cola neymiş "mutluluk" whuuu süper. yarın bir gün eroin üreten bir üretici asıl mutluluk burada diye reklam yaparsa ne diycez. haksız değil adam. ikisi de sağlığa zararlı. şeker de bağımlılık yapıyor. birinin zararı onlarca yılda ortaya çıkıyor diye yasal olması kabul edilebilir mi? bu aynen şuna benziyor. bir kiralık katil hedefteki kişiyi tek kurşunla vurunca hapse giriyor, ama 1 yıl boyunca ufak ufak zehir vererek öldürünce polis katili bulamıyor işin içinden sıyrılıyor. yahu ben söylüyorum size suçlunun kim olduğunu.

  şeker yazarken bilere şek*r diye yazıyorum. zira yakın gelecekte şek*rden bahsederken o şekilde bahsedeceğiz. eroin muamelesi yapacağız şek*re.

  hele ülker'e ne demeli? ilkokul kantinlerinde şek*rden yapılmış ürünler satarak gençlerimizi küçükten itibaren şek*re alıştırmak nedir yahu? nasıl izin verilir buna?

  bu arada ülker'in sloganı neydi?
  47 -6 ... zall
 • internetsiz evde yapılabilecek şeyler

  12.
  üniversitedeyken şimdinin parasıyla 50tl'ye falan denk gelecek bir paraya bir televizyon almıştım. televizyon ilk renkli televizyonlardan siemens marka bi televizyondu. aldığım ilk hafta bozulmuştu ve tam 2 yıl boyunca evin baş köşesinde çalışmadan ihtişamlı şekilde durmuştu. evde büyük yer kaplayan, kira ödemeyen ama heybetiyle bizi motive eden bir ev arkadaşı abimiz gibi olmuştu televizyon.

  tahminen 2006 yılı falan bi akşam eve geldiğimde evde internet ve bilgisayar yoktu. bi kaç günlüğüne evde internet olmadığı için bilgisayarımı çalıştığım iş yerine bırakıyordum. evde internet ve bilgisayar olmadığı için can sıkıntısından televizyonu yerinden indirdim. ne sorunu varmış diye bakayım dedim. uğraşırken televizyonu bi şekilde tamir ettim. 2 sene evin tam ortasında çalışmadan duran tv artık çalışıyordu. ölmüş bi yakınım dirilmiş gibi hissetmiştim. o gün internetsizliğin çok iyi bişey olduğunu anladım. bazı günler interneti kapatmak başka neler varmış bakmak lazım.
  51 -4 ... zall
 • zall trollerden para kazanıyor teorisi

  1.
  "zall en çok trollerden para kazanıyor, o sebeple trolleri koruyor kolluyor, hatta troll hesapları moderasyona ait, zall onlara para ödüyor, hatta zall'ın kendine ait" diye sürüp giden değişik varyasyonları ve inanış biçimleri olan teoridir.

  yıllardır seslendiriliyor ama hiç cevap vermedim sanki gerçekmiş gibi oturdu. bir türlü de kalkmıyor.

  zall tabi ki reklamlardan kazanıyor. yazarlar hiç reklam görüyor mu? şu ekranda kaç tane reklam var? sıfır. uludağ sözlük'te üye girişi yapmış bir yazar asla reklam görmez. daha önce bahsetmiştim sözlüğe günlük giden insan sayısı 800bin. yazar sayısı 15bin. yani yazarlar sözlüğün %5'i bile değiller. yani okurlar çoğunlukta. dolayısıyla yazarlara reklam göstermenin sinir bozmaktan başka bir manası yok. bu bilgiyi de alalım. demek ki zall yazarlara gösterilen reklamdan para kazanmıyor.

  nerden para kazanılıyor ben anlatayım. google'dan gelen ziyaretçilerden kazanılıyor. peki google'dan gelen ziyaretçi neden geliyor? aradığı bir konuda bilgi sahibi olmak için sözlüğe geliyor. aagenaes sendromu nedir, x filminin yönetmeni kimdir, survivor'a kimler katılıyor gibi kendi dünyasında merak ettiği soruların cevabını bulmak için google'da aratıp geliyor. yani okurlar tamamen bilgi içerikli entry'ler için geliyorlar. demek ki sözlüğe parayı bilgi içerikli entry'ler kazandırıyor. e o zaman zall için de bilgi içerikli entry giren adam değerlidir.

  troll bu hikayenin neresinde? hiç bi yerinde. troll para kazandırmıyor. çünkü troller yazarlarla alakalı bir durum. ve yazarlar zaten reklam görmüyor. trollerin açtığı başlıklar bilgi içermediği için hiç bi şekilde zall'a yaramıyor. dolayısıyla zall'ın trolleri korumasına gerek yok.

  bu teoriyi ortaya atanların mantığı ile konuşursak trollerin zall'a beş kuruşu bi faydası yok. bilgi içeren entry girilmesi ise önemli.

  o zaman troller faydasızsa neden silinmiyor?
  neden silinmediklerini kuantum fiziği ile anlatayım. kuantum fiziğine göre ışığı oluşturan fotonların normalde dalga halinde yayıldıkları görülmüştür. ancak aynı fotonların gözlemlendiklerinde ise tanecik olarak yayıldıkları tespit edilmiştir. troller de bunun gibi. troll dediğin adamları tek tek entry entry incelediğin zaman senden benden daha çok kuralları biliyorlar ve uyuyorlar. tek tek entry incelendiği zaman troll denilen adamların hata yapmadığı görülüyor. hatta troll denen adamdan şikayet eden adamın entry'leri incelediğin zaman ise bir format faciası ile karşı karşıya olduğunu görüyorsun. troll uzun uzun bütün kurallara uygun entry yazarken, troll'ü şikayet eden adamın sadece sözlükiçi konularda, imla kuralından habersiz iki kelimelik entry'ler girdiğini görüyorsun.
  troll denen kişi kuralları bu kadar iyi bilirken ve hata yazmazken de bişey yapmıyorsun tabi ki. e hata yapan trolleri de zaten moderasyon uzaklaştırıyor.

  sözlük para kazanıyor da napıyor?
  sözlüğün gelişmesi ve ayakta durması için kasıyoruz. yazılım olarak geliştirmek için daha hızlı ve sürekli ayakta durur hale getirmek için, telefon uygulamaları yapmak için kasıyoruz. 100 milyar dolar değerindeki, dünyanın her tarafında devasa datacenter'ları olan rakiplere karşı 10 yıldır onurlu ve gururlu şekilde ayakta duruyoruz ve büyüyoruz. gerçek kapitalizmle mücadele eden devrimciler varsa biziz ulan. hepimiz. varsın kapitalizmin uşaklarının yüksek gökdelenlerde, bol yönetim kurulu üyeli, ıslak imzalı çek kokan odalarında bol yağlı suratlarla verilmiş kararları ile kurdukları iki iett otobüs durağı arasından daha büyük datacenter'larında dünyanın verilerini kaydetecek kadar paraları olsun. amerikan borsalarına işlem gören kağıtlarımız, bir telefonla üçüncü dünya ülkeleri başkanlarından randevu alacak kadar ağırlığımız yok ama batmadık ulan batmadık. daha onlarca yılda karşılarında dim dik duracağız 1px'lik gücümüz de kalsa da. son diskimiz yanana kadar, son yazar formata aykırı entry'sini girene kadar direneceğiz o yağlı suratlara karşı.
  214 -41 ... zall
 • entry sayısı bölü özel mesaj sayısı

  1.
  bazı kadim kitaplarda bahsedilen yazarlar için önemli olduğu iddia edilen bir rakamdır.

  çok az sayıda da olsa bazı yazarlar bu sebepten çaylak oldu.
  sırf entry sayım artsın diye sürekli kısa kısa entry'ler girenler de çaylak oldu.
  sadece sözlük içi konularda entry girenlerse silinip gitti.

  sözlükte online olup aylarca entry girmeden, cıp cıp cıp mesajlaşanları sevmediğimizi söyleyeyim. o elindeki sözlük ulan. ha böyle dedik diye kısa kısa ve sadece sözlükiçi konularda entry girenlerse daha kabak gibi ortada kalıyorlar söyleyeyim.

  edit: arkadaşlar merak etmeyin sıkıntı yok. bu soruna şu ana kadar en fazla 5-10 kişi takılmıştır. normal sözlüğü nasıl kullanıyorsanız devam edin. toplamda silik falan hepsi dahil 100 entry girip 10000 öm atmadıysanız sorun yok. kısa kısa ve sözlükiçi entry girme konusu ise ciddi, öyle yapmayın.
  71 -76 ... zall
 • running up that hill

  24.
  en iyi placebo şarkısı. placebo'ya ait değil ama placebo'dan dinlenebilecek en iyi şarkı bence.

  diğerleri için: Pure Morning ve Without You I'm Nothing
  14 -1 ... zall
 • yeni şeyler getiriyorum