• kapitalizmin doğurduğu sözler

  2.
  (bkz: hayatın tadı)
  6 -4 ... zall
 • bu kampanya stoklarla sınırlıdır

  1.
  bir kampanya vaadedilen hediye ya da özel imkanların* ancak mevcut stoklar dahilinde sunulabileceğini, stokların tükenmesi halinde ortada kalınacağını ifade eden kapitalizmin doğurduğu cümledir.

  (bkz: kapitalizmin doğurduğu sozler)
  2 ... zall
 • kalem

  1.
  yazı yazmak için kullanılan aletdir. tükenmez kalem, dolma kalem, basmalı kalem ve kurşun kalem olan versiyonları mevcuttur.
  4 -2 ... zall
 • belediye otobüsleri

  1.
  şehir içinde uzak bir mesefelere gitmek için kullanılabilecek ve belediyeye ait toplu taşıma araçlarıdır.**
  2 ... zall
 • isviçre

  1.
  Almanya, Fransa, italya arasında kalmış; almanca, fransızca, italyanca konuşulan ve 26 kantona bölünmüş yükte hafif pahada ağır ülkecik.
  11 ... zall
 • south park

  1.
  Amerika ve dünya gündemindeki önemli ve yapımcılarına göre yanlış** olayları eric, stan, kyle ve kenny isimli dört gencin gözünden anlatan komik, politik ve her şeyiyle amerikalı çizgi film.*
  24 -7 ... zall
 • lost in translation

  2.
  kahramanlarımız amerikalı olarak iş vede aşk gereği japonya'ya gitmişlerdir ve japonların ingilizce konuşamamasını kendilerine dert ederek japonlara sinir olurlar. kendilerini yanlız hissettikleri anda bir otel lobisinde iki amerikalı birbirleri bulurlar ve Bir amerikalıya bir amerikalıdan başkasının dost olmadığını anlarlar.* Bir grup amerikalı yapımcıda bunu film yaparlar. Siz de ister istemez "Hadi madem filmi yaptınız kendi aranızda seyredin niye türkiye'de vizyona sokuyorsunuz" der boşa geçen 2 saatinize yanarsınız.

  --spoiler--
  filmdeki herşey filmin sonundaki sarılma ile anlam kazanır. filmin sonundaki sarılma sahnesini görmek için başlara katlanılabilir.
  --spoiler--
  8 -4 ... zall
 • milano

  1.
  italya'nın istanbul'u olan şehir. *
  3 -1 ... zall
 • malazlar

  2.
  Üzerinde diğer kibrit markalarının aksine vasati 40 çöp yerine ortalama 40 çöp yazan kibrit.
  7 ... zall
 • malazlar

  1.
  1967 yılından beri faaliyet gösteren ve türkiye'de kibrit sektöründe lider kibrit markasi. *
  6 -2 ... zall
 • gano nun 1 80 in altında kalması hali

  1.
  o kadar iğrenç bir durumdur ki, okulu uzatmak artık önemini yitirir hale gelir. Verirler eline 3 tane dersi bir dönem boyunca uğraşır durursun.* Haftada 2 yada 3 gün dersin vardır. Eğer çalışmıyorsan bütün haftan boştur. Bir dönem boyunca hayatın bir boşluk olur. Kendini uykuya verirsin.

  (bkz: uyuyorum uyuyorum günler çabuk geçsin diye)
  (bkz: kendini uykuya vermek istedigin anlar)
  5 -5 ... zall
 • sözlük formatı

  1.
  sözlüğe entry girerken dikkat edilmesi gereken formattır. Bu kurallara uymayan entryler silinir.

  a) Entry kesinlikle tanım şeklinde olmalıdır, başlığı tanımlamalıdır. Aksi halde silinir. Bir başlığın ilk entry'si önemlidir, (Eğer yönlendirme amaçlı değilse) ilk entry bakınız şeklinde olamaz. özellikle tanım içermelidir. başlığın içerdiği konuya yönelik tanım yapın.

  b) Entry/Başlık hakaret, küfür, ağır derece argo ifadeler içermemelidir. Uludağ sözlük bu konuda çok hassastır. Hakaret içeren entry silinir ve yazarla ilgili işlem yapılır. Aynı kural özel mesajlar için de geçerlidir. Özel mesajla hakaret etmek yasaktır. Hakaret eden yazarla ilgili işlem yapılır.

  c) Başlık açma kurallarına aykırı başlıklar silinir. Bu sebeple başlık açarken dikkatli olmak gerekir. Subjektif başlık açmak, başlık açma kurallarına aykırıdır. "8 nisan 2012 kedimin ölmesi" veya "10 mayıs 2010 canımın sıkılması" şeklinde açılan başlıklar, başlık açma kurallarına aykırıdır. bu tarz başlık açan yazarlarla ilgili işlem yapılır.

  d) Entry tamamen yazara ait olmalıdır ya da alıntı ise kaynak gösterilmelidir. copy paste yapılmış olan entry kaynak gösterilerek yayınlanabilir. sürekli copy paste yapan yazar da silinir.

  e) siyaset ve futbol içerikli konularda polemik için yazıldığı belli olan entry'ler silinir. Buna devam eden yazar da silinir.

  f) Entry başlıkla ilgili değil de üstteki entry'lere cevap şeklinde ise silinir. Entry başlığı tanımlamalıdır. Önceki entry'lere cevap için yazılmış entry silinir. Ayrıca entry'lerde @x işareti kullanarak üstteki entry'lere cevap vermek yasaktır. bu şekilde yazılmış entry'ler için yazar cezalandırılır. Başlığın ilk entrysi ya da diğer entryleri kesinlikle yazarlara @x kullanmaksızın dahi cevap niteliğinde olamaz, sadece başlıkla ilgili olmalıdır.

  g) Entry e-mail adresi, telefon numarası, adres gibi başka birine ait özel bilgi içermemelidir. "e-mail adresim: hebelehubele@msn.com" şeklindeki bir entry silinir. özel bilgi referansı içeren entryler çaylaklık sebebidir.

  h) Entry sadece şu yazılardan ibaret olunca silinir.*"ankara: bir şehir." silinir, ancak "ankara: iç anadolu bölgesinde bir şehir." bu silinmez.

  i) Her başlığın altına yazılabilecek şekildeki boşluk doldurucu entry'ler silinir. (başlığa cevap niteliğinde entry girmek) ~"bill gates'ten daha zengin turkler: (bkz: bi siktir git denen laflar)" bu silinir.

  j) imla ve dil bilgisi yönünden hatalı entry'ler/başlıklar silinir. girilen entry'nin içeriği ne olursa olsun, içinde hatalı kelimeler barındırıyor ve noktalama işaretleri kullanılmıyorsa silinmeye mahkumdur. bu yüzden başlık açmadan ve entry girmeden önce yazılanların bir kere daha gözden geçirilmesi tavsiye olunur.
  cümle sonuna konulan noktadan sonra veya kullanılan virgüllerden sonra bırakılacak bir boşluk, yazının okunabilirliğini artıracaktır.
  ankara: havası,suyu,insanı güzel olan türkiye'nin başkenti.iç anadoluda bulunur.
  ankara: havası, suyu, insanı güzel olan türkiye'nin başkenti. iç anadolu'da bulunur. (okunabilirliği üst düzeyde)

  (bkz: uludağ sözlük te sıkça yapılan dil yanlışları/#1485212)

  k) başlık açarken arama kolaylığı sağlamak için özel isimlerden sonra bir boşluk bırakılır.

  "ronaldinhonun fenerbahceye transferi" yerine
  "ronaldinho nun fenerbahce ye transferi" düzeninde bir başlık açılması tercih edilir.

  l) iki yazar arasında yaşanan özel mesajlaşma, sebebi ne olursa olsun entry olarak sözlüğe girilemez. girenler için cezai yaptırım uygulanır.

  m) sürekli aynı konuya ilişkin entry girmek çaylaklık sebebidir. yazarlık amacı yalnızca futbol/siyaset/din konuları olan kullanıcılar, konulara ilişkin yazarlarla polemiğe girdiklerinde çaylak olurlar. ek olarak yine aynı konuyla alakalı başlıkları sol frame'e taşıyarak, sol frame'i tekdüze hale getiren yazarlara işlem uygulanır. tematik mod kullananlar işleme alınmaz. bahsi geçen aynı konuyu bir güne değil de günlere yayan yazarlara da işlem yapılmaz. kıstas, sol frame'in tekdüze olup olmamasıdır.

  n) çok miktarda tematik entry girerken tematik mode açılması zorunludur.

  o) kendi isteğiyle hesabını sildiren bir yazarın tekrar dönüş hakkı bulunmamaktadır. ama moderatörler dönemsel olarak hesabı silinen üyeyi tekrar geri alma veya almama yönünde kararlar verip bu kararlarını değiştirebilirler. (o/2) Yazarlar hesaplarını entry ve özel mesajlarla birlikte ayarlardan hesabımı kapat seçeneği ile kendileri silebilir, bunun sorumluluğu tamamen hesap sahibi yazara ait olup, hiçbir mesuliyet kabul edilmemektedir. istisnai durumlarda hack vb. bu durumu kanıtlamakla yükümlüdürler.

  ö) inci sözlük jargonunu kullanmak formata aykırıdır. başlığı açan yazarlara cevap niteliğinde yazılan entry'ler, cevap niteliğinde kullanılan linkler ve bakınızlar silinmektedir. başlıkla ilgili olduğu sürece kullanılmasında bir sakınca yoktur. ancak cevap niteliğinde kullanımı yasaktır. açılan başlıkların da formata uygun olması gerekmektedir. yazarlara soru sormak, reklam yapmak veya seslenmek amacı ile açılmış olan başlıklar silinir ve bunu yapan yazarlarla ilgili işlem yapılır.

  p) formata uymayan yazarlarla ilgili işlem yapılır. çok sayıda forum chat tarzı entry giren ve sözlük formatına uymayan entry girmekte ısrar eden yazarlar cezalandırılır. silinen/silinmekte olan başlığa ısrarla entry girmek çaylak olmanıza sebep olabilir.

  r) tanım yaparken "... başlıktır" ibaresinin kullanılması yasaktır. "güldürmüş başlıktır." veya "saçma sapan entry'dir" şeklindeki entry'ler formata aykırıdır ve "bu entry başlığın sözlük içindeki durumu ile ilgili" sebebi ile silinir.

  s) entry'lerde smiley kullanımı kesinlikle yasaktır. entry'lerinde ısrarlı bir şekilde gülücük kullanan yazarlarla ilgili işlem yapılır.

  ş) Oto-çaylak sistemimiz gereği sürekli sözlük içi entry giren yazarlar belirli bir oran hesabıyla öncelikle sistem tarafından uyarılır, devamı halinde sistem tarafından otomatik olarak çaylak olursunuz, çaylaklık bitiminde sözlük içi entry girmeleri diğer kategorilerdeki başlıklara oranla düşene kadar engellenir.
  176 -79 ... zall
 • 1.
  mühendislik fakültesinde makine mühendisliğinden sonra en fazla 6. sınıf öğrencisi bulunan bölüm. **
  2 ... zall
 • bakınız

  1.
  alakalı olan başka bir başlığı belirtmek için verilen küçük notçuk. *
  8 -5 ... zall
 • uludağ sözlük

  1.
  bilgi edinmek, eğlenmek ve yeni arkadaşlarla tanışmak için oluşturulmuş sözlük klonu. Vakit geçirme aparatı.
  fikir adına, düşünce adına, edebiyat ve mizah adına en kutsal ve en zor olan şeyin, üretimin yapıldığı yer.
  [kat: zall]
  [kat: ismail alpen]
  251 -4 ... zall
 • cereyan

  2.
  (bkz: elektrik)
  2 -3 ... zall
 • globalleşme

  1.
  dünyadaki ulaşım ve iletişim imkanlarının artması ile insanların birbirlerine yaşlaşmasına verilen isimdir.
  3 -1 ... zall
 • calgon

  1.
  reklamlarında eğer calgon kullanmazsanız çamaşır makineniz ölür şeklinde korkutucu unsurlara yer vererek ev hanımlarını korkutmayı ve sindirmeyi amaç edinmiş kireç çözücü markası. *
  16 -2 ... zall
 • h5n1

  1.
  kuş giribinin insana bulaşan ve öldürücü türü.
  3 ... zall
 • tamiflu

  1.
  kuş giribi tedavisinde kullanılan tek ilaç. ancak kesin etkili olduğu kanıtlanamamış durumdadır.
  5 ... zall
 • yeni şeyler getiriyorum