• sesli entry

  142.
  iphone'dan eklenebilme olayını ios uygulaması ile yapmayı düşünüyoruz. o sebeple acele etmiyoruz.

  ayrıca bu sesli entry olayı kullanımayacak falan diyenler vardı. sallamamıştık pek. neden? çünkü teknolojiyi oluşturup geri çekilince insanlar kullanıyor. yeterki hatasız yap. sesli entry olayı hatasız mı? hayır bi sürü hatası var ama en azından eklenip dinlenebiliyor.

  yakında video'lu entry eklenebildiği zaman insanlar nasıl itiraz edecek bilmiyorum. ama yapmamız gerektiği için yapacağız. çünkü yapmamamız için sebebimiz teknolojik bi sebebimiz ve engelimiz yok. uygulama ile sözlük kullanımı bi miktar daha artacak. ve uygulamaların verdiği imkanları sözlüğe eklemek istiyoruz. çok iddialı veya sözlüğün mantığını değiştirecek büyük adımlar yapmak istemiyoruz. ama teknolojik olarak bir adım adıp daha sonra yazarların kullanım kültürüne göre eklenen özelliği şekillendirmek istiyoruz.

  bazı şeylere kendimizi kapamak doğru değil. ama çok beklenti içinde olmak da doğru değil. yapılması gerektiği kadar, sözlüğün genel düzenini bozmadan yapılması en doğrusu.
  18 -21 ... zall
 • 5 mart 2016 çukurova da ufo görülmesi

  2.
  adana adliyesinde duruşması vardır. ama adliyedeki kavga gürültüden kime ufo'yu farketmeyecektir.
  8 -5 ... zall
 • yine yazı bekleriz

  120.
  böyle çok iddialı olmayan bir gruptan nasıl böyle mükemmel bir şarkı çıkmış çok ilginç. loop'a alıp 20 defa dinledikten sonra kesmedi gecenin bu saatinde insana kulaklık aratıyor evin içinde.
  21 -2 ... zall
 • sosyotrend

  260.
  bugün 22:30'da olay tv'de. bu haftanın konusu "passat'a mı bineyim belediye başkanının dramı". bilen bilir vw adlı alman şirketinin markalarına düşmanlığımız devam ediyor. bu belediye başkanı da bu sebeple tam bizim alanımıza giriyor. haddini bildirdik programda. izleyin: http://www.olaytv.com.tr/canli-yayin.html
  10 -2 ... zall
 • coca cola ve diyabet i aynı cümlede kullanmak

  1.
  coca cola marka yöneticilerinin sizi takip etmesine sebep olur.

  yapın bu şakayı arada. internette yazı yazdığınız yerlerde coca cola ve diyabet kelimesinden bahsedin. coca cola yöneticilerini sinir edin.

  tamamen şek*r'den oluşan bir içeceğin, şek*rsiz ve aynı tada sahip uludağ soda gibi bir zararsız alternatifi varken. sırf %100 halka açık bir şirketin bilinmeyen sahipleri para kazanacaklar diye sulandırılmış şek*r içip vücudumuzu zorlamanın ne gereği var. sırf birileri devasa para kazanacak diye insanların sağlığıyla oynamak bana uyuşturucu üreticilerini hatırlatıyor.

  coca cola neymiş "mutluluk" whuuu süper. yarın bir gün eroin üreten bir üretici asıl mutluluk burada diye reklam yaparsa ne diycez. haksız değil adam. ikisi de sağlığa zararlı. şeker de bağımlılık yapıyor. birinin zararı onlarca yılda ortaya çıkıyor diye yasal olması kabul edilebilir mi? bu aynen şuna benziyor. bir kiralık katil hedefteki kişiyi tek kurşunla vurunca hapse giriyor, ama 1 yıl boyunca ufak ufak zehir vererek öldürünce polis katili bulamıyor işin içinden sıyrılıyor. yahu ben söylüyorum size suçlunun kim olduğunu.

  şeker yazarken bilere şek*r diye yazıyorum. zira yakın gelecekte şek*rden bahsederken o şekilde bahsedeceğiz. eroin muamelesi yapacağız şek*re.

  hele ülker'e ne demeli? ilkokul kantinlerinde şek*rden yapılmış ürünler satarak gençlerimizi küçükten itibaren şek*re alıştırmak nedir yahu? nasıl izin verilir buna?

  bu arada ülker'in sloganı neydi?
  47 -6 ... zall
 • internetsiz evde yapılabilecek şeyler

  10.
  üniversitedeyken şimdinin parasıyla 50tl'ye falan denk gelecek bir paraya bir televizyon almıştım. televizyon ilk renkli televizyonlardan siemens marka bi televizyondu. aldığım ilk hafta bozulmuştu ve tam 2 yıl boyunca evin baş köşesinde çalışmadan ihtişamlı şekilde durmuştu. evde büyük yer kaplayan, kira ödemeyen ama heybetiyle bizi motive eden bir ev arkadaşı abimiz gibi olmuştu televizyon.

  tahminen 2006 yılı falan bi akşam eve geldiğimde evde internet ve bilgisayar yoktu. bi kaç günlüğüne evde internet olmadığı için bilgisayarımı çalıştığım iş yerine bırakıyordum. evde internet ve bilgisayar olmadığı için can sıkıntısından televizyonu yerinden indirdim. ne sorunu varmış diye bakayım dedim. uğraşırken televizyonu bi şekilde tamir ettim. 2 sene evin tam ortasında çalışmadan duran tv artık çalışıyordu. ölmüş bi yakınım dirilmiş gibi hissetmiştim. o gün internetsizliğin çok iyi bişey olduğunu anladım. bazı günler interneti kapatmak başka neler varmış bakmak lazım.
  52 -4 ... zall
 • zall trollerden para kazanıyor teorisi

  1.
  "zall en çok trollerden para kazanıyor, o sebeple trolleri koruyor kolluyor, hatta troll hesapları moderasyona ait, zall onlara para ödüyor, hatta zall'ın kendine ait" diye sürüp giden değişik varyasyonları ve inanış biçimleri olan teoridir.

  yıllardır seslendiriliyor ama hiç cevap vermedim sanki gerçekmiş gibi oturdu. bir türlü de kalkmıyor.

  zall tabi ki reklamlardan kazanıyor. yazarlar hiç reklam görüyor mu? şu ekranda kaç tane reklam var? sıfır. uludağ sözlük'te üye girişi yapmış bir yazar asla reklam görmez. daha önce bahsetmiştim sözlüğe günlük giden insan sayısı 800bin. yazar sayısı 15bin. yani yazarlar sözlüğün %5'i bile değiller. yani okurlar çoğunlukta. dolayısıyla yazarlara reklam göstermenin sinir bozmaktan başka bir manası yok. bu bilgiyi de alalım. demek ki zall yazarlara gösterilen reklamdan para kazanmıyor.

  nerden para kazanılıyor ben anlatayım. google'dan gelen ziyaretçilerden kazanılıyor. peki google'dan gelen ziyaretçi neden geliyor? aradığı bir konuda bilgi sahibi olmak için sözlüğe geliyor. aagenaes sendromu nedir, x filminin yönetmeni kimdir, survivor'a kimler katılıyor gibi kendi dünyasında merak ettiği soruların cevabını bulmak için google'da aratıp geliyor. yani okurlar tamamen bilgi içerikli entry'ler için geliyorlar. demek ki sözlüğe parayı bilgi içerikli entry'ler kazandırıyor. e o zaman zall için de bilgi içerikli entry giren adam değerlidir.

  troll bu hikayenin neresinde? hiç bi yerinde. troll para kazandırmıyor. çünkü troller yazarlarla alakalı bir durum. ve yazarlar zaten reklam görmüyor. trollerin açtığı başlıklar bilgi içermediği için hiç bi şekilde zall'a yaramıyor. dolayısıyla zall'ın trolleri korumasına gerek yok.

  bu teoriyi ortaya atanların mantığı ile konuşursak trollerin zall'a beş kuruşu bi faydası yok. bilgi içeren entry girilmesi ise önemli.

  o zaman troller faydasızsa neden silinmiyor?
  neden silinmediklerini kuantum fiziği ile anlatayım. kuantum fiziğine göre ışığı oluşturan fotonların normalde dalga halinde yayıldıkları görülmüştür. ancak aynı fotonların gözlemlendiklerinde ise tanecik olarak yayıldıkları tespit edilmiştir. troller de bunun gibi. troll dediğin adamları tek tek entry entry incelediğin zaman senden benden daha çok kuralları biliyorlar ve uyuyorlar. tek tek entry incelendiği zaman troll denilen adamların hata yapmadığı görülüyor. hatta troll denen adamdan şikayet eden adamın entry'leri incelediğin zaman ise bir format faciası ile karşı karşıya olduğunu görüyorsun. troll uzun uzun bütün kurallara uygun entry yazarken, troll'ü şikayet eden adamın sadece sözlükiçi konularda, imla kuralından habersiz iki kelimelik entry'ler girdiğini görüyorsun.
  troll denen kişi kuralları bu kadar iyi bilirken ve hata yazmazken de bişey yapmıyorsun tabi ki. e hata yapan trolleri de zaten moderasyon uzaklaştırıyor.

  sözlük para kazanıyor da napıyor?
  sözlüğün gelişmesi ve ayakta durması için kasıyoruz. yazılım olarak geliştirmek için daha hızlı ve sürekli ayakta durur hale getirmek için, telefon uygulamaları yapmak için kasıyoruz. 100 milyar dolar değerindeki, dünyanın her tarafında devasa datacenter'ları olan rakiplere karşı 10 yıldır onurlu ve gururlu şekilde ayakta duruyoruz ve büyüyoruz. gerçek kapitalizmle mücadele eden devrimciler varsa biziz ulan. hepimiz. varsın kapitalizmin uşaklarının yüksek gökdelenlerde, bol yönetim kurulu üyeli, ıslak imzalı çek kokan odalarında bol yağlı suratlarla verilmiş kararları ile kurdukları iki iett otobüs durağı arasından daha büyük datacenter'larında dünyanın verilerini kaydetecek kadar paraları olsun. amerikan borsalarına işlem gören kağıtlarımız, bir telefonla üçüncü dünya ülkeleri başkanlarından randevu alacak kadar ağırlığımız yok ama batmadık ulan batmadık. daha onlarca yılda karşılarında dim dik duracağız 1px'lik gücümüz de kalsa da. son diskimiz yanana kadar, son yazar formata aykırı entry'sini girene kadar direneceğiz o yağlı suratlara karşı.
  215 -40 ... zall
 • entry sayısı bölü özel mesaj sayısı

  1.
  bazı kadim kitaplarda bahsedilen yazarlar için önemli olduğu iddia edilen bir rakamdır.

  çok az sayıda da olsa bazı yazarlar bu sebepten çaylak oldu.
  sırf entry sayım artsın diye sürekli kısa kısa entry'ler girenler de çaylak oldu.
  sadece sözlük içi konularda entry girenlerse silinip gitti.

  sözlükte online olup aylarca entry girmeden, cıp cıp cıp mesajlaşanları sevmediğimizi söyleyeyim. o elindeki sözlük ulan. ha böyle dedik diye kısa kısa ve sadece sözlükiçi konularda entry girenlerse daha kabak gibi ortada kalıyorlar söyleyeyim.

  edit: arkadaşlar merak etmeyin sıkıntı yok. bu soruna şu ana kadar en fazla 5-10 kişi takılmıştır. normal sözlüğü nasıl kullanıyorsanız devam edin. toplamda silik falan hepsi dahil 100 entry girip 10000 öm atmadıysanız sorun yok. kısa kısa ve sözlükiçi entry girme konusu ise ciddi, öyle yapmayın.
  71 -76 ... zall
 • running up that hill

  24.
  en iyi placebo şarkısı. placebo'ya ait değil ama placebo'dan dinlenebilecek en iyi şarkı bence.

  diğerleri için: Pure Morning ve Without You I'm Nothing
  14 -1 ... zall
 • invincible

  41.
  dünyada üretilmiş en güzel bir kaç şarkıdan biri olduğunu düşündüğüm muse şarkısı. kulaklıkla yavaş yavaş hissede hissede dinleyeceksin. kendini bırak gerisini o halleder.
  16 -2 ... zall
 • zenginler zenginleşir fakirler fakirleşir

  1.
  dünya'daki genel geçer kuraldır.

  zenginler neyi nasıl yapacaklarını bildikleri için sürekli olarak daha zenginleşirler. fakirler inatlarından, yanlış yolda ısrar etmelerinden dolayı daha da fakirleşirler.

  bunu son 400 yılda doğu toplumu ile batı toplumu arasındaki ekonomik açılmadan görebiliriz. 300-400 yıl önce başlayan ufak bir ekonomik fark bugün devasa farklara dönüşmüştür. adamların ellerinde dünya'nın bütün parasının %97'si olduğu için de hala da daha da zenginleşmeştedirler.

  bu durum sadece para parayı çeker'le açıklanamaz aslında. bu durumda suçlu "fakir"dir. inattır. biz de köylü inadı diye bir kavram var mesela. fakir inadı diye bir kavram var. fakir önüne sunulan soruda ısrarla yanlış cevap butonuna basar. türkiye'nin son 90 yılı böyle geçmiştir. yanlış butonlara basarak.

  zenginler yolunu bulmuşlardır. o yolu tekrar ederler ve para kazanırlar. her denemelerinde ellerinde daha büyük bir çekiç vardır. daha büyük sorunları çözerler. daha fazla sermayeleri olduğu için daha çok kazanırlar.

  zenginler doğru yolu çocuklarına da aşılarlar. çocuklarını en iyi eğitimi verirler. zenginler ölmezler. hanedana dönüşürler. fakir yanlış yolda devam eder. fakirler yanlış fikirleri ile tek başına ölürler. türkiye gibi fakir toplumlar, zenginleşmesi için her önüne gelen soruda doğru cevap butonuna basmalı.

  burda eleştirdiğim kapitalizmin kötü olduğu falan değil. aslında övüyorum. burda suçlu fakir toplumlar. zengin toplumların zengin olmasını tam olarak o.ç. olmarına bağlamıyorum. aksine adamlar dünyada karşılığı olan bir nitelik geliştirdikleri için ve o niteliği ekonomik karşılığa dökebildikleri için zenginler. ve ürettikleri satın alabilecek başka zenginlerin olduğu bir toplumda bulundukları için de daha çok zenginleşiyorlar. bir medeniyet oluşturuyorlar.

  zenginlerdeki paranın tamamı toplanıp herkese dağıtılarak eşitlik sağlanması kadar saçma bişey olamaz. o zaman zenginin zenginleşmesin sebebi olan "nitelik üretme" silahını elinden alırsın. ve toplum zaten gelişemez. bütün büyü kaçar. ve herkes zenginlikte buluşacağına fakirlikte buluşur. "nitelik üretme" herşeydir. para sadece onun için zevkli bir tuzaktır. tıpkı cinsellik gibi. "üremek", "çocuk yapmak" herşeydir, sex ise sırf üreme olsun diye konulmuş bir zevk tuzağıdır. sex zevkli bişey olmasa üreme olmaz, insanlık yok olmanın eşiğine gelir. tıpkı komünizmin insanları fakirlikte birleştirip insanları açık sınırına getirdiği gibi.

  fakir toplumlarsa oldukları yerde nitelik üreteni taşlamakla meşgul. nitelik üretenin ürettiği ürünü alacak para olmadığı için fakir toplumdaki üreten insanlar da batmaya ve fakir kalmaya mahkum.

  bu kural sadece para ile de alakalı değildir. bir işi becerebilen ve yolunu öğrenen her zaman daha ileri gider. diğerleri ise vakit kaybedip becerebilenden zamanla daha çok korkarak yollarına devam ederler. aradaki makas açıldıkça da işler daha zorlaşır beceremeyen için.
  14 -8 ... zall
 • 6 milyar yıllık evrende akp dönemine denk gelmek

  76.
  evren 6 milyar yıllık olsa da her devirde iyiler ve kötüler vardır. her devrin bir bolu beyi ve bir köroğlu vardır. her devrin bir darth vader'ı bir luke skywalker'ı vardır. sen sabret, azmet, çalış, bildiğin doğruları söylemekten korkma. çünkü korkaklar her devirde kaybeder.
  36 -5 ... zall
 • low man s lyric

  46.
  mp3 player'ların ilk çıktığı ilk zamanlarda 32mb'lık mp3 player'ımdaki tek şarkıydı. loop'a alıp görükle-altıparmak arasında saatlerce, günlerce dinlerdim. aylarca dinledim.
  13 ... zall
 • deneysel bankacılık

  6.
  garanti bankasının mükemmel ötesi reklamları. cengiz bozkurtun oyunculukta limitlerde dolaştığını gösteriyor bizlere. demek ki adam leyla ile mecnun da çok şey katmış diziye. o zamanlar çok farketmemiştim. ama sanki bu reklamı 'cengiz bozkurt'`'tan başkası bu kadar iyi yapamaz gibime geldi.

  kreatif ekibinden, yazarından, yönetmeninden, oyuncusuna herkes mükemmel iş çıkarmış bu reklamda. valla reklamcılıkta kalitenin ve başarının sınırlarını zorluyorlar bu reklam serisiyle.
  11 -1 ... zall
 • deadpool

  91.
  isteyen uludağ sözlük yazarlarının istanbul anadolu yakasında bir sinemada toplu halde izlemeleri için hazırlık yapıyoruz. duyuracağız.

  edit: halledemedik, iptal oldu bu olay.
  37 -10 ... zall
 • türkmenleri ülkemizde istemiyoruz kampanyası

  13.
  türkmen kelimesi lozan'da ismet inönü'den musul'u rahatça almak için lord curzon tarafından uydurulmuş bir kelimedir. lord curzon "musul'dakiler türk değil yahu türkmen dolayısıyla musul'u ve petrollerini bize verebilirsiniz" demiş ve inönü'yü kandırmıştır. şamaroğlanı'na çevirdiği ismet inönü'ye bir de böyle tokat atmıştır. ismet inönü de türk milletine iletmiş o tokadı geciktirmeden.

  dolayısıyla türkmen diye birileri yoktur. onlar türk'tür. adamın konuştuğu dil türkçe, kendini bize bağlı hissediyor adı türkmenmiş yuh yahu.

  "türkmenleri ülkemizde istemiyoruz" derken demek istenilen aslında "türkleri ülkemizde istemiyoruz"dur. hah şöyle. açık açık söyleyin yahu kıvırmayın. 100 yıldır istemiyorsunuz zaten de napalım gidecek başka yerimiz yok.

  gün gelecek devran dönecek ama.
  86 -10 ... zall
 • zall ın cahil bir canlı olduğu gerçeği

  2.
  ittihat ve terakki'ye laf edince cahil olarak yaftalanmak onur verici bişeydir. ittihat terakki'den nefret edecek kadar tarih ve ekonomi kitabı okuma fırsatım oldu. her konuda cahil olabilirim. Ok. Ama o konu cahil olduğum konulardan biri değil. Cehalet mutluluk verir. O konu sinirli olduğum konulardan biri.
  126 -31 ... zall
 • 2 şubat 2016 küçükçekmece kıraathane baskını

  1.
  ilginç bir gelişme.

  "Küçükçekmece Kanarya Mahallesi'nde bir kahvehaneye yüzleri maskeli 2 kişi tarafından ateş açıldı. "
  http://www.cnnturk.com/tu...-kiraathaneye-ates-acildi
  22 -14 ... zall
 • telefon ekranında tr telsim yazdığı yıllar

  1.
  cem uzan reis'in beyaz gömleğine leke bulaşmasın diye helikopterleri ile şehir şehir dolaştığı mitinglerinde, ibrahim tatlıses'i dinlediğimiz yıllardı. daha masumduk. her gece 12'den sonra saatlerce ücretsiz telefonla konuşma sırasında kaybettik masumiyetimizi belki de.
  38 -3 ... zall
 • sivaslı

  32.
  Osmanlı zamanında sivas eyaletinde yaşayanlara verilen ad.
  O zamanlar anadolu'da komşu 5 büyük eyalet var.
  hüdavendigar, istanbul, ankara, kastamonu, sivas eyaletleri.
  işte o eyaletlerden sivasta yaşayanlara sivaslı denirdi. Sonra türkiye cumhuriyeti'nde sivasın küçük bir parçasu sivas ili olarak devam etti.
  kastamonu eyaleti vardı. Ticaret yaparak zengin olmuşlardı. ismet paşa'nın emri ile Kabotaj kanunu ile deniz ticareti yasaklanınca kastamonu da fakirleşti. Zaten kastamonu eyaleti türkiye cumhuriyeti ile bir sürü parçaya bölünmüştü.
  hüdavendigar eyaleti de bölündü. bursa en büyük şehri oldu.
  31 -4 ... zall
 • yeni şeyler getiriyorum