• tivibu

  241.
  tivibu paralı bir ürün. parayla üye olunuyor. ama hala girmeden önce reklam izletmeye çalışıyor. yahu parasını vermişim login olmuşum, zaten telefon faturalarına yansıtarak devasa paralar kazanıyorsun. neden hala sinekten yağ çıkarmaya çalışıyorsun? ücretsiz bir uygulama olsa akşama kadar reklam koy. ama paralısın. neden bu gerizekalılık?

  tivibu bir ihtiyacı karşılıyor. önemli. ve bu sebeple parasını verip abone olmak mantıklı. yani tivibu bir servis. bir alet. yani pense gibi bişey. pense olmadan bazı şeyleri yapamazsın. pense bir sorun çözer. tivibu da bir sorun çözüyor. bu sebeple de ücretli. ok. ama kardeşim pense gibi işlevsel bir ürünü kullanmadan önce reklama maruz kalmak nedir ya. işimi bitirip çıkacam. hem de para vermişim neden bana otobüs bekliyor muamelesi yapıyorsun.

  adam devasa sistem yapmış. güzel de işliyor. parasını da veriyor insanlar mutlular. bir başarı var ortada, sinektem yağ çıkarma kafasıyla neden bu başarıyı pisletiyorsun.
  devaya uçak gemisi yapmışlar. ama dışına reklam alıyorlar. mantıklı mı allah aşkına? çok büyük saçmalıklar içindeler.

  diğer bir konu, ekran görüntüsü aldırmıyorlar hiç. ekran görüntüsü almayı tamamen engellemişler. normalde kayıt yaptırman lazım. yani kaydedip sonra izleyebilmem lazım. ama hadi onu yapmazsın anlarım. ama ekran görüntüsü almaya bile engel koymak nedir ya? yetmiş türlü deneme yaptım hiç ekran görüntüsü alınamıyor. bu nasıl bir mantıksızlıktır anlamadım.

  ayrıca geçmişe yönelik 1 saatlik değil, 24 saatlik izlenebilmesi lazım. bir tv kanalını 24 saat geriye doğru izleyebilmem lazım. hatta belki haftalık falan. yapılamayacak bişey mi. yoo son derece normal olarak yapılır.

  bunlar tez düzeltile.
  47 -6 ... zall
 • cristiano ronaldo lu türk telekom reklamı

  19.
  Türkiye'deki futbolun içler acısı halini hatırlatan reklam.

  Türk şirketleri artık reklam bütçeleri çok büyüdü. o reklam bütçeleri yerli oyuncuları çok aşıyor. ama yerli futbolda o kadar pahalı yüze sahip futbolcu yok demekki.

  beko da barselona'ya reklam vermişti.

  türk futbolunu bu hale getirenler utanmalı. türk futbolunu bu hale getirense digiturk'tür. hiç bir televizyon kanalı maçların 3 dakikalık özetini bile göstermiyor. sahada olan sahada halıyor. insanlara ulaşamıyor. futbolla sıfır alakalı biri olarak önceden en azından futbolcuları tanırdım, şimdi o kadar iletişim nimetine rağmen tanımıyoruz bile.

  başka bir yönden bakarsak da caps'in gücünü gösteriyor. türkiye'de caps fenomeni olan herkes reklam da oynadı. ronaldo da bi şekilde caps fenomeni. caps kültürü gene işini alttan alta götürüyor.
  48 -10 ... zall
 • servis şoförü

  5.
  nedense son zamanlarda 3. sayfa haberlerinde adı çok duyulan mesleği icra eden kişi.
  34 -3 ... zall
 • es deli rüzgar

  15.
  kanser olan oğlunu vuran baba olayı ile gerçeğe dönüşmüş filmdir.

  bu filmde bir nitelik var ama nedir bilmiyorum, tarif edemiyorum.
  24 -2 ... zall
 • kanser olan oğlunu vuran baba

  34.
  belki 40 defa izlediğim es deli rüzgar filminin giriş sahnesidir. ama orada oğul (küçük emrah), kanser olan babasını öldürür. zamanında babası da ayağı kırılan atı öldürmüştür acı çekmesin diye. çocuk da babasının acılarına dayanamaz babasını öldürür hapse girer.

  es deli rüzgar, hani şu sen onu anana sorsana delikanlı olan film.

  ilk 4 dakika: https://www.youtube.com/watch?v=XV9aAJIJ7X8+
  34 -2 ... zall
 • born to be emperor

  1.
  breakind bad dizisinin felsefesidir. walter reyiz imparator olmak için doğmuştur. ve olacaktır.

  better call saul'da bi sahnede bu lafa atıf vardır.
  18 ... zall
 • 46 yok olan

  111.
  bu dedektif elemanı fragmanda görünce bile çok beğendim. diziyi çok gereceğe benziyor.

  bu diziyi breaking bad'e benzetenler çok büyük hata yaparlar. breaking bad aslında bir girişimci dizisidir. iki tane insanın dostluğu üzerinedir. iki tane duvara toslamış insanın kademe kademe başarıya gidiş hikayesidir. imparator olmak için doğan* walter reis'in hayattan hakkı olan imparatorluğu alma hikayesidir.

  46 yok olan'da karakterimiz zaten imparatorluğu kurmuştur. varılacak yere varmıştır. breaking bad bir yol hikayesidir o sebeple.
  32 -3 ... zall
 • doğan grubu ve işbank a açılan petrol ofisi davası

  3.
  aşağıdaki ilkokul sorularını cevaplayınız:

  soru 1)
  aydan bartın'lı bir esnaftır. aydan, kendi şirketleri kâr edip de vergi vermesin diye paravan bir şirket üzerine çokça fatura keser. bu kesilen faturalar sonucunda paravan şirketin 1 milyar $ vergi borcu birikir. daha sonra aydan bartın'daki yerel medya gücünü kullanarak hükümeti tehdit eder. özelleştirme idaresi başkanını tehdit eder ve paravan şirket bartın'daki bir petrol şirketini 1 milyar $ satın alır. bu satın alma sonucunda nasıl olursa olur vergi borcu da sıfırlanır. yani aydan sıfır liraya 1 milyar $'lık devasa bir şirketi olur. bu olayın üzerinden 1 yıl bile geçmeden aydan bu petrol şirketini avusturya-alman ortaklığı olan çok bir şirkete 4 milyar $ satar.
  i) aydan sadece bartın yerel medya gücünü kullanarak sıfırdan ne kadar kar etmiştir? hesaplayınız?
  ii) aydan'ın özelleştirme idaresini tehditi sonucu istifa eden özelleştirme idaresi yöneticisinin yerine yeni özelleştirme idaresi başkanı atayan hüsamettin'in bu işte %kaç pay alması gerekir.
  a) 1 milyar $ - %10
  b) 2 milyar $ - %20
  c) 3 milyar $ - %30
  d) 4 milyar $ - %40
  e) 5 milyar $ - %50

  soru 2)
  yukarıdaki soruda çalınan para ile 3 kişilik sıralarda soru çözen ilkokulların rahatça tek kişilik sıralarda okuyabileceği kaç tane okul yapılabilir?
  a) 10 okul
  b) 100 okul
  c) 1000 okul
  d) 10000 okul
  e) 100000 okul
  21 -5 ... zall
 • sosyotrend

  273.
  bugün 22:30'da olay tv'de olacak program.

  bugünün konusu: yapay zeka teknolojileri ve petrodolar döngüsü, reza zarrab olayı.
  23 -20 ... zall
 • ad soyad gözüksün mü

  1.
  ayarlar kısmındaki yeni soru. güzel bir soru olacak gibi duruyor.

  isteyen o kısımdan butona basıp ad soyadını gösterebiliyor. çok tercih edileceğini sanmıyorum. ama ben şahsen yaptım. kimsenin yapma gibi bir zorunluluğu yok asla. sadece isteyen olursa öyle bir tercih olması açısından konuldu.
  52 -203 ... zall
 • 17 mart 2016 nevruz hanım ın bomba açıklamaları

  3.
  ülkedeki en ciddi açıklamalardır bence. pkk saldırır devlet yetkilileri sadece kınar, en büyük partiler pkk'yı aklamak için kasarlar. obama'yı ciddiye aldık suriye'de hiç bi halt yapmadı, hükümeti ciddiye aldık pkk'yı sadece kınadı, muhalefeti ele aldık pkk'yı aklamaya çalıştı. ülkede ciddiye aldığımız herkes fos çıkmıştır yani. bir de nevruz hanım'ı ciddiye alalım bakalım. belki önemli bişey söyler.
  39 -3 ... zall
 • hitler in sscb ye saldırmasının sebepleri

  98.
  sscb'nin öldürmek için elinde milyonlarca tatar-türk insanı olduğunu bilmemek. veya o kadar insana acımadan kıyacağını tahmin edememek. türkleri dünyada en sevmeyen ırk olan almanlara bile hayret ettirecek derecede türk katledebilen adam olan stalin'in o kadar ucuz tatar-türk harcayabileceğini hesaplayamamak.

  --spoiler--
  22 Haziran 1941’de SSCB topraklarına giren Alman orduları karşısında hazırlıksız yakalanan Stalin, elindeki en büyük kaynak olan insan gücünü eğitimsiz, teçhizatsız ve ilkel silahlarla aceleyle savaş meydanlarına sürüyor. Cephede Türkler’e mermi dağıtmazlardı. Taarruza geçmeden 1-2 saat evvel 10-15 tane mermi verirlerdi.
  --spoiler--
  22 -5 ... zall
 • half life 3

  107.
  half-life 2'yı yıllarca bekleyip çıkınca fiyasko ile karşılaşınca dram yaşamıştım. half life göklerden dünyaya inmiş bir hediyeydi. geldi, geçti. tükettik, bitti. daha fazlasını istemek haddimizi aşmak oluyor olabilir. belki o kadarını hak etmişisizdir.
  20 -15 ... zall
 • uludağ sözlük görsel ekleme sorunu

  1.
  yeni server eklenmesi ile alakalı bir durum. video eklemeye uygun yeni server eklerken oldu.
  16 -8 ... zall
 • turkcell 4 5g

  1.
  turkcell'in 4.5g için download hızı saniyede 375mb imiş. reklamlarında öyle diyor. başka bir reklamında ise 4.5g için sunduğu internet paketleri arasında 1gb'lik paket de var. yani aylık 1000mblık paket. 375mb hızla 1000mb'lık paket 3 saniyede bitiyor.

  turkcell bizle dalga mı geçiyor acaba. ne versek parasını ödeyip razı oluyorlar diye artık dalga geçmeye başladı galiba. yüzde bilmem kaçı ruslara ait olan bu şirket de rusya politikasına mı hizmet etmeye başladı yoksa.

  4.5g denince biz püfür püfür sonsuz hızla, sınırsız internete girebileceğimiz AKK'sız terabayt (TB) boyutunda paketler 1gb'lık paketle sırıtarak karşımıza çıktı gene turkcell. tam o sırıtırken suratının ortasına indireceksin yumruğu.züğürt ağa filminin efsane repliği ile "üçün üçünü beklerken aldık mı üçün birini."

  gene devlet lisansı ile korunan şımarık şirketlerin şımarıklığının ve vatandaşla dalga. "başında bakanlığın yumruğu olmayınca haram süt emmişlikleri ortaya çıktı" bu şirketlerin. (dönüş filminin efsane repliklerinden biri.*)

  3 saniye süren internet paketi nedir ya? bu aynen bugatti veyron'a benziyor. bugatti veyron da saatte 350km hızla gidebiliyor. ama deposunun tamamı 13 dakikada bitiyor. o duruma benziyor. yani bu paketlerle turkcell 4.5g ancak bugatti veyron'u olanlara mantıklı geliyor.

  edit: birileri kaliteli demiş. yahu ne kalitesi. 3 saniyelik internetten kalite mi beklenir. alsın kalitesini başına çalsın. bu resman geri zekalı yerine koymadır. insanın zekasına hakarettir.

  edit: 3 saniye değil 21 saniye
  60 -6 ... zall
 • ekşi sözlük ün artık bitmiş olması

  14.
  bu son olanlar ekşi sözlük'ün bittiğini değil, asıl bitmediğini gösteriyor.

  internet çıkınca televizyon bitecek diye düşünüyorduk hepimiz. internet televizyonu öldürmedi. hala bile survivor en önemli konumuz. facebook, twitter çıkacak sözlükler bitecek deniyordu, inanıyorduk biz de. sözlükler ölmedi hala da gündemde sözlükler. hala etki yaratıyorlar. bu etki yaşlanmış metallica üyelerinin ufak şaklabanlıklar yaparak gündeme gelmeleri gibi değil, nasa gibi sürekli yeni roket, yeni proje ile gündeme gelmesi gibi sürdürülebilir bir durum bence.

  bi de farkettiniz mi artık twitter'ın overrated, sözlüklerin ise underrated olduğunun anlaşıldığı bir dönem yaşıyoruz özellikle bu son seçimlerden başlayan bir süreçten itibaren.
  46 -19 ... zall
 • elden geldiği kadar

  1.
  güzel bir felsefe. teknolojik aletlere yazılım geliştirirken farkında olmadan kullandığımız kavram bu aslında. mesela bir bitcoin madencisi yeni bir block bulduğu zaman, bu block'u bulduğunu etrafındakilere elden geldiği kadar yayar. çok da öyle kasmaz sorun etmez.

  robot yazılımı geliştirirken de hep bunun üzerine kurulu olacak aslında. herşeyi %100 yapması gerekmiyor. elden geldiği kadar.
  18 -2 ... zall
 • kanzuk un entry silmeyi engellemesi

  15.
  tahminim şöyle. aslında entry silmeyi engellemesi gibi bir durum değildir. şimdi bir üye chrome eklentisi yazarak toplu halde entry silmek için bir sistem yapmış. bu eklentiyi çok miktarda kişi çalıştırdığı anda sitede bol miktarda entry silme fonksiyonu çalışmaya başladı. entry silme demek bir sürü başlığı falan filan tekrar ayarlamak demek olduğu için basit bir eylem değil. toplu halde bir eylem olduğu için sözlüğe saldırı gelmiş bir etki yarattı. entry girme esnasındaki başarısızlıkların sebebi de bu toplu entry silmeler ile oluşan veritabanı işlem yoğunluğu. şimdi entry silme işlemini kapatarak sözlüğe gelen o saldırı etkisini etkisiz hale getirmeye çalıştıklarını görür gibiyim.
  33 -9 ... zall
 • video lu entry

  1.
  (bkz: videolu entry)
  13 -26 ... zall
 • videolu entry

  1.
  tam adının ne olacağı belli değil. ama belki video'lu entry olur.
  önce mute modunda, üstüne gelince sesi çıkan bir entry modu mesela. izlemek istemeyen için resimden veya gif'ten farksız. izlemek isteyen ise tıklayıp sesli izliycek. sözlüğü rahatsız edecek bir durumu yok.

  güzel olabilir mi?

  evet olabilir.

  henüz bununla alakalı bir çalışma yok. fikir aşamasında. yazarların tepkilerine göre karar verilecek.
  49 -159 ... zall
 • yeni şeyler getiriyorum