• ethereum

  50.
  çok fazla ethereum var piyasada. toplam üretilecek ethereum miktarı da bitcoin gibi çok da sınırlı değil. o sebeple pek tutmam. teknoloji iyi olduğu için ve diğer kripto paralar için altyapı sağlama özelliği olduğu için 2. sıradaki kripto para olarak görülüyor.
  6 -2 ... zall
 • bitcoin 24 saat daha direnir ise dolar devrilecek

  1.
  dünyaya dolara dönüş sürecindeyiz şu sıralar. doların gücü 50 trilyon dolar. bitcoin ise 200 milyar dolar değeri büyüklükte. yani bitcoin gücü doların mazot parasına bile yetmez. dolardan ufak bir kaçma dönemi olsa bitcoin gene azılı yükselme dönemine geçebilir.
  11 ... zall
 • pubg mobile

  68.
  pubg efsane bir oyun zaten. pubg mobile beklenenin çok üstünde kaliteli bir oyun. son 10 yılın en iyi oyunu galiba. 10 yıl önce de half-life, age of empires falan vardı. 10 yıldır bunun kadar iyi oyun çıkmamıştı gerçekten. tencent firması pubg'nin mobil haklarını satın almıştı. sonuçta efsane oyun çıkarmış harbiden. tamamen kıyafet, paraşüt kaplama, silah kaplama, uçak kapama falan kazanarak para kazanıyor. yılların kalashnikov'una skin satarak milyarları götüyür adamlar.
  11 -1 ... zall
 • bitcoin devrimi

  11.
  bitcoin blockchain'den daha fazlasıdır ve devrimdir. blockchain, global dağıtık bir veritabanı teklifidir. ilk mantıklı uygulaması bitcoin'dir. bitcoin sadece blockchain kısmı değil, para birimi özelliği ile de uzaydan gelme bir teknolojidir. blockchain çok iyi bitcoin kötü diyen insanlar türedi. ama blockchain'in ruhu ile ile bitcoin'in ruhu yanyana gelse blockchain'in ruhu bitcoin'in ruhunun önünde diz çöküp tövbe ister. bitcoin blockchain'den daha fazlasıdır. ayrıca 0'dan 110 milyon'a kadar çıkacak para birimi üretimini de orjinalde organize etme kısmı var bitcoin'in ayrıca.
  8 -1 ... zall
 • silikon vadisi kafasıyla 90 yıllık meseleler

  10.
  sözlüğe yazdıktan yaklaşık 9 ay sonra yayına çıkmış kitap. konusu çok güzel. sosyotrend'de anlattığımız konuların temel felsefesini oluştursun diye yazdık. insanları belli bir kafaya getirmek için gayet mantıklı bir kitap. çoğu insan hayatla alakalı düşünceleri yanlış hatalı. bu kitabı okuyunca hafiften doğru yola giriyor dünyaya bakış açıları. bütün ömrünü hatalı bakış açısıyla yaşamak da hiç zevkli ve faydalı olmasa gerek. bir an evvel kafa açıcı bakış açısı tamir edici bişeyler yapmak lazım. bu muazzam kitabı okumak gibi. tekrar okumayı bile seviyorum valla.
  8 -7 ... zall
 • bitcoin devrimi

  8.
  bitcoin'le alakalı açık ara en iyi kitap. efsane lezzetlii şiir gibi yazılmış. muhteşem bir kitap. valla nedense çok seviyorum. bitcoin konusu zaten tam bir kitapta öğrenilecek bir konu. kitabını yazması daha zevkli yani.
  7 -3 ... zall
 • bitcoin

  678.
  kitabını yazdığıma* ve üzerinden devasa paralar kazandığıma göre konuşma hakkım var galiba. 25.000$'a kadar yükselecek. 2019 Mart ayına kadar coşacak. Yatırım tavsiyesi değildir.
  8 -4 ... zall
 • tanrının bir coder olması

  1.
  DNA'yı kim yarattı? Allah
  DNA ne? tamamen koddan ibaret yazılar.
  E allah coder o zaman.

  ayrıca quark'lardan atomların hareketini, bir oyun motoru gibi kodlamış bir tanrı var karşımızda.

  bu tanrı dünyada mutlu olmamızı istiyor. onun için kurallar koymuş. ifade özgürlüğü, adalet, ahlak, vicdan, basın özgürlüğü, fırsat eşitliği, rekabet adaleti gibi evrensel allahın koyduğu kurallar var. bu kurallara uyunca ülken ve ekonomin gelişiyor. uymazsan kendi din dediğin şeye inanırsan da geri kalıyorsun.

  Allah’ın istediği evrenin keşfedilmesi. evrenin keşfi. Ve ordan da kendi mükemmelliğinin belki kendinin keşfi. Bunun için teknoloji lazım, ekonominin gelişmesi lazım ki kaynak bulunsun. Uzaya gidilmesi farklı medeniyetler kurulması lazım. Allah atomdan evreni yaratmış. Dna dan canlıyı yararmış. Canlıların evreni keşfetmesi için kurulmuş devasa bir oyun. Cevap evrenin fethinde gizli. Bunun için uzaya gidecek kadar gelişmiş ekonomi lazım. Bunun için demokrasi ifade özgürlüğü eşitlik lazım. Kim kuralı keşfederse yükselip yoluna devam ediyor. Allahın kuralı o çünkü. Batı değerleri dediğimiz şey aslında allahın kuralları.

  merak etmeyin kafayı yemedim. yazarak düşünüyorum sadece.
  25 -12 ... zall
 • zall ın entry girmesi

  12.
  entry girmek kadar zevkli bişey olmadığı için girendir. insanın milyonları olsa da giriyor şu entry'i. şaka şaka. valla terapi gibi bişey entry girmek.
  22 -2 ... zall
 • falling stars akımı

  1.
  çok beğendiğim akım. bence çok yaratıcı ve güzel. ironi de barındırıyor. valla çok zevk alıyorum bu akımdaki resimlere bakarken. mevlana'nın haktan al halka ver mantığı gibi yüksekten alçağa doğru bir yönelme söz konusu. felsefesi de sağlam yani.
  5 -2 ... zall
 • baba ile anlaşamamak

  8.
  çare şudur. babanın yanından uzakta yaşa. çok para kazanmak için çalış. ayda yılda bir gör. hayatını yaşa. babanla didişerek vakit geçirmek için çok kısa ömür. ayrıca sonradan babanın haklı olduğunu anlayacağın kesin. o sebeple fazla da abartma didişmeyi. yani daha büyük hatalar yapma.
  7 ... zall
 • amazon türkiye

  12.
  hepsiburada.com'u güya 1 milyar dolara falan alacağı öyle türkiye'ye gireceği beklentileri vardı. ama minimum masrafla giriş yaptığı görülüyor. büyümeyi zamana yayacak demektir.
  17 -4 ... zall
 • sigara içen kız

  666.
  çok kötü durumdaki bir kızdır. öncelikle sigara içen erkekten daha az kokmaz. sadece ortadoğu ülkelerinde bulunur. medeni ülkelerde bulunmaz. medeniyet ve özgürlük adı altında bunu yapar ama medeniyetsizlik göstergesidir. sigara içen kız benim gözümde jöle süren ortadoğulu erkekten farklı değildir.
  22 -32 ... zall
 • yerli üretim logosu

  13.
  bir süre sonra halkın gözünde alınmaması gereken ürün gibi bi imajı olacak. sonrasında da kaldırılacak. bu logo en çok macrocenter'a yarar. bu logonun giremediği marketler el üstünde tutulur.
  13 -2 ... zall
 • eugene nasıl okunur sorunsalı

  6.
  dexter'dan hatırladığım şekliyle mükemmel kötümüz: yüucin griir
  (bkz: eugene greer)
  13 -1 ... zall
 • doğan medya grubunun satılması

  19.
  1.4 milyar dolar = 5 milyar TL
  2-3 gazete 2-3 televizyon kanalının o fiyat edecek hiç bir yanı yok. aydın doğan gene 4 ayağının üstüne düşmüş vurmuş gol olmuş. demirören de o parayı nerden buluyor nasıl ediyor bilmiyorum ama parasına yazık olmuş.
  34 -43 ... zall
 • sözlük nickleri kaybolan üyeler

  18.
  sorun düzelmiştir. üyeler yeniden gelmiştir.
  21 -6 ... zall
 • sözlük nickleri kaybolan üyeler

  1.
  server güncellenirken bazı yazarların nick'leri kayboldu bu üyeler alpen@uludagsozluk.com.tr adresine mail atsınlar veya iletişim kısmından yazsınlar lütfen..

  düzeltmek için uğraşıyoruz. bugün içinde normal kullanıma devam edilecektir diye tahmin ediyorum.

  edit: sorun düzelmiştir.
  26 -73 ... zall
 • silikon vadisi kafasıyla 90 yıllık meseleler

  1.
  bir kitap adı. güzel konulardan bahsedeceği kesin.
  33 -17 ... zall
 • iyi parti

  6.
  ismi ve logosu güzel düşünülmüş parti ismi. ancak bir siyasi gelecek göremiyorum ben. ilk 10 gün yapacakları söylemlerle belli olacak tabi ki.
  62 -84 ... zall
 • yeni şeyler getiriyorum